Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 19:56 Bu haber 478 kez okundu
 
Kemal Zeybek: Laik Cumhuriyete ve onun temel ilkelerine sahip çıkılmalıdır
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Cumhuriyet Bayramı Nedeniyle yayınladığı mesajında laik Cumhuriyete ve onun temel ilkelerine samimiyetle sahip çıkılması gerektiğini söylediİ.
- Haberi
Kemal Zeybek:  Laik Cumhuriyete ve onun temel ilkelerine sahip çıkılmalıdır

Zeybek mesajında şu görüşleri paylaştı: “   CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 96 Yıl önce Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde temelleri atılan Cumhuriyet halkımızı aydınlatmaya devam ediyor. 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetini ilan ederken geleceğin aydınlık olması için Laiklik başta olmak üzere, Atatürk ilkeleri olarak tanımlanan temel ilkeleri de kabul etmiştir. Atatürk ilkeleri doğrultusunda halkın kaynaşması, eğitilmesi sağlanarak çok düşük olan okur, yazar oranı kısa sürede yükseltilmiştir. Bilimsel çalışmaların hızlandırılması için Üniversitelerin kurulması sağlanırken, ülkenin her tarafında Millet mekteplerinin açmıştırSüreç içerisinde Atatürk devrimleri hayata geçirilmiş ve yenilik hareketlerinin hızlanması sağlanmıştır.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, diplomasi yoldaşları ve bu topraklarda yaşayan insanların işgale karşı verdiği mücadeleyi anlamak için geçmişi iyi analiz etmeliyiz. Cumhuriyetin getirdikleri değerleri bilen insanlarımız Laik Cumhuriyete ve onun temel ilkelerine samimi olarak sahip çıkmalıdır. Kurtuluş savaşının önderi, Cumhuriyeti kuran başta asrın lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Şehitlerimize rahmet diliyor ve saygıyla minnetle, şükranla anıyorum.  Cumhuriyet yolunda yürüyen, yürüyecek olan ve Cumhuriyetin temel ilkelerini benimsemiş olan herkese saygılarımı iletirken, Cumhuriyetimizin 96 yılını kutluyorum.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Kemal, Zeybek:, , Laik, Cumhuriyete, ve, onun, temel, ilkelerine, sahip, çıkılmalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı