Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 11:57 Bu haber 1604 kez okundu
 
Kemal Zeybek TBMM’de Samsun Ankara DemiryoluHattı’nı Sordu
(KİT) Kamu İktisadi Teşebbüsleri komisyonunda konuşan Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Ankara – Samsun Demiryolu hattının 2019 yılında bitirileceği açıklanmışken hattın ne zaman bitirileceğinin halen belirsiz olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
Kemal Zeybek TBMM’de Samsun Ankara DemiryoluHattı’nı Sordu

     Devlet Demiryollarının Sayıştay denetimlerine CHP tarafından yapılan itirazların görüşüldüğü (KİT) Kamu İktisadi Teşebbüsleri komisyonunda konuşan Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili ve kıtaların birleştiği bir coğrafyada köprü görevi yapmaktadır. Ülkemizin bulunduğu konum itibariyle demiryolu ağı Uzak Asya ve Avrupa arasında önemli bir bağlantıyı sağlamaktadır.

Cumhuriyet Döneminde 1927 yılında Devlet Demiryolları İdare-i Umumiye si kuruldu ve yabancı şirketlerin kontrolünde bulunan Demiryolları ağı devlet tarafından satın alındı. Demiryolları ile yapılan her türlü taşımacılık ekonomik olarak daha ucuz ve güvenlidir. Gelişmişliğin önemli ölçeklerinden birisi de ulaşım ağının gelişimiyle ölçülmektedir. Ülkemizin coğrafi özellikleri de dikkate alınarak demir ağları ülkenin her tarafına döşemeliyiz. “dedi.

ANKARA-SAMSUN HIZLI TREN HATTI İHALESİ HIZLANDIRILMALI

Demiryolu ağı altyapı çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini ifade eden Kemal Zeybek, “ Gerekli proje ve jeofizik çalışmaları yapılmadan belli bir hattın başlanıp bitirileceği ifade edilmekte, bu durum halkımızı yanıltmadır. Ankara – Samsun hattının 2019 yılında bitirileceği açıklanmışken bu hattın ne zaman bitirileceği halen belirsizdir. Halkımıza doğru ve sağlıklı bilgi verilsin kimse yanıltılmasın. Ankara – Samsun demiryolu yapımı sağlıklı bir biçimde tamamlanarak hizmete sunulmalıdır.

Ankara – Samsun arası yüksek hızlı tren hattının her türlü proje çalışmaları da tamamlanarak ihale süreci gerçekleştirilmeli ve hattın ivedilikle hizmete girmesi sağlanmalıdır. Teknoloji hızla gelişiyor, dünyada 700 KM. hızla gidilen hatlar döşeniyor. Bizim ülkemizdeki insanların teknolojik konfordan faydalanmaları için gerekli yatırımların yapılması zorunludur. Yatırımların yapılmasında kamu önceliklerinin dikkate alınarak eşit koşullarda ihalelerin yapılması bütün yurttaşlarımızın yararına olur.” Diye konuştu.

 

   

DEMİRYOLU KAZALARININ SEBEPLERİ ARAŞTIRILSIN

 

    CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek konuşmasını şöyle tamamladı. “ 8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ – Çorlu’da yaşanan tren kazasının sebebi altyapı yetersizliğinden, 13 Aralık 2018 tarihinde Ankara – Konya Yüksek Hızlı Tren kazasının sinyalizasyon eksikliği ve görevlilerin hatalarından kaynaklandığı ifade edilmektedir.

 Kazalarda maddi kayıpların kurum tarafından ödenmesi ve acı kazaların bir daha yaşanmaması için gerekli altyapı tedbirleri yanında, yetişmiş görevlilerin, kariyer ve liyakat ölçülerinde kurumda görev yapması kaçınılmazdır.   Altyapı eksikliği ve insan kusurlarından kaynaklanan kazaların çok iyi irdelenmesi gerekir. Gelecekteki kazaların olmaması için Devlet Demir Yolları yetkililerinin her türlü tedbiri almasını bekliyoruz. Hayatını kaybeden insanların canlarını maddi bedellerle ödemenin imkânı yoktur. “

   

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Kemal, Zeybek, TBMM’de, Samsun, Ankara, DemiryoluHattı’nı, Sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı