Haber Detayı
13 Nisan 2022 - Çarşamba 13:51 Bu haber 1458 kez okundu
 
KESK - DİSK - TMMOB - TÜRK-İŞ- TTB’den Samsunlulara 1 Mayıs çağrısı
KESK - DİSK - TMMOB - TÜRK-İŞ- TTB, 1 Mayıs’ta Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilmesi planlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlama hazırlıklarına başladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK - DİSK - TMMOB - TÜRK-İŞ- TTB’den Samsunlulara 1 Mayıs çağrısı

Samsun Cumhuriyet Meydanında 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlama etkinlikleri için hazırlıklarını sürdüren KESK - DİSK - TMMOB - TÜRK-İŞ- TTB temsilcileri Samsunluları kutlamalara katılmaya  davet etti.

 

Katılımcı örgütler adına bir bası açıklaması yapan TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Suat Yıldız şunları söyledi:

 

“  Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor.

 

          Bu düzen toplumun işini, aşını geçimini ve sağlığını korumuyor, aksine tehdit ediyor. Bu düzenin çarkları, dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten bizleri ezdikçe eziyor.

 

          Bu düzenin çarkları, zengini daha zengin etmek, bankaların kasalarını doldurmak, şirketleri ihalelerle beslemek üzere kurulmuş.

 

          Bu düzenin çarkları sermayeye sömürecek ucuz emek, yağmalanacak doğa, talan edilecek kentler yaratmak üzere dönüyor.

 

          Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, borçlarla, salgınla mücadele ederken AKP iktidarı ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreye aktarıyor.

 

          Halk işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasiye, adalete ve hukuka da aç. Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor.

 

          Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor.

 

          Bu düzenin devamı için demokrasinin son kırıntıları ortadan kaldırılıyor. Seçme ve seçilme hakkımıza dahi el uzatılıyor.

 

          Bu düzen mağdur ettiği milyonları bölüp parçalayarak ayakta kalıyor. Bu düzenin kışkırttığı cinsiyetçilik, ırkçılık ve göçmen düşmanlığı, mezhepçilik ve savaş politikaları ülkemizin ve halkın geleceğini tehdit ediyor.

 

          Bu düzen böyle gitmez. Halkı yoksulluğa, açlığa, işsizliğe, borçluluğa ve güvencesizliğe mahkûm eden bu düzen Türkiye’nin sırtında bir yüktür.

 

          20 yıldır ülkeyi yönetenler ve tüm yetkileri tek kişide toplayanlar sorumluluktan kaçamaz. Ülkenin kanayan sorunlarını kendi dışındaki herkese ve her şeye bağlayan bir yönetim anlayışına artık yeter diyoruz.

 

          Biz işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, tüm sömürülenler, yoksullaşanlar ve ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 84 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var.

 

          İşte bu noktada TÜRK-İŞ-DİSK-KESK-TMMOB-TTB olarak, Samsun Cumhuriyet Meydanında 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı kutlama etkinlikleri programını oluşturmak üzere toplanmış olup, gerekli yasal izin başvurularımızı yapmış bulunmaktayız. 

 

          Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi 1 Mayıs’ta Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda buluşmaya çağırıyoruz.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK, -, DİSK, -, TMMOB, -, TÜRK-İŞ-, TTB’den, Samsunlulara, 1, Mayıs, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı