Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 23:23 Bu haber 559 kez okundu
 
KESK, Ankara’da Anıta yapılan saldırıyı kınadı
KESK Samsun Dönem Sözcüsü İsrafil Şahin, Ankara Garı önünde, saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu anıta yönelik henüz kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan saldırıyı kınadı.
SİYASET Haberi
KESK, Ankara’da  Anıta yapılan  saldırıyı kınadı

Saldırı ile ilgili olarak bir açıklama yapan Şahin, basın açıklamasında şu görüşleri paylaştı:

"KESK, DİSK, TMMOB, TTB, emek-meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri tarafından, Ankara Tren Garı’nda yapılan Barış ve Demokrasi mitingine IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonucu yaşamını kaybeden 103 canımızın isimlerinin bulunduğu sembolik 10 Ekim Anıtı’na, Milli Türk Talebe Birliği tarafından bir çirkin saldırı düzenlenmiştir.

Katliamdan bu yana anıta yönelik 4 saldırı gerçekleştirilmiş olup, 10 Ekim 2015’ten önce burada yeterli güvenlik önlemi almayan Emniyet, Ankara Valiliği sonraki süreçte de yapılan saldırıları maalesef durduramamıştır. MTTB tarafından yapılan saldırı daha önce yapılmış saldırılardan daha farklıdır. Çünkü anıta ilk defa bu kadar kapsamlı bir zarar verilmiştir. 

Değerli Basın Emekçileri;

‘Mevcut Anıtı Bile Korumadılar’

Saldırı “Katliamın yıl dönümünün üzerinden 16 gün geçe yapıldı. En hassas olduğumuz Ekim ayında yapıldı. Bunun bir provakatif eylem olduğunun da farkındayız. Bu zamana kadar ki hiçbir eylemi, saldırıyı hayatını kaybeden 103 insana yapılan hiçbir haksızlığı kabul etmiyoruz.

Ölüm hakkını çiğneyen, yaşam hakkını ihlal eden bir katliam sonrasında buradaki fotoğraflara yapılmış en ufak bir çiziği bile kabul etmiyoruz. Hayatını kaybedenlerin hatıralarına dönük yapılan bu saldırıyı kınıyoruz.

Ama 3. yılında hayatını kaybedenlerin o gün, katliamın anılmasına dair idare tarafından, devlet tarafından bırakın bir anıt yapılmasını, mevcut anıtın dahi korunmamasının da altını çizip tarihe şerh düşüyoruz.  Bu tahammülsüzlüğün belli bir sınırı aştığını düşünüyoruz.

Bu insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirenlere ve onlara cesaret verenlere buradan bir sözümüz var. 

‘Onlara Bu Cesareti Verenleri Tanıyoruz’

  Onları kınıyoruz, onları lanetliyoruz. Biz bu saldırıyı gerçekleştiren gerici güruhun mazisini de biliyoruz. Onlar, bu ülkenin devrimcileri Amerikan emperyalizmine karşı 6’ıncı filonun önünde duranlara saldıranların bugünkü temsilcileridir.

“Onlar, Amerikan yandaşları, insanlık düşmanları. Onlara cesaret verenleri de çok iyi tanıyoruz. Onları bu durma getirenler, ‘IŞİD’çiler kendilerini patlatmadan yakalayamayız’ diyenlerdir. Ülkemizi başta IŞİD olmak üzere cemaatçi örgütlerin cirit attığı bir ülke haline getirenlerdir”

Bu günden sonra buradaki sembolik anıta yapılan hiçbir saldırıyı KESK olarak kabul etmiyoruz. Yapanları da, yaptıranları da kınıyoruz."

           

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK,, Ankara’da, , Anıta, yapılan, , saldırıyı, kınadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı