Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 19:16 Bu haber 934 kez okundu
 
KESK :Karanlığa Teslim Olmayacağız, Sivas – Madımak Katliamı’nı Unutturmayacağız
KESK SamsunŞubeler Platformu, Madımak Katliamı'nın Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı
GÜNDEM Haberi
KESK :Karanlığa Teslim Olmayacağız, Sivas – Madımak Katliamı’nı Unutturmayacağız

Aradan 26 yıl gibi çeyrek bir asır geçmesine rağmen Madımak Oteli’ne düşen ateşin yüreklerini  dağlamaya devam ettiğini belirten KESK Samsun Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdem Avcı, “ Acımızı derinleştiren, katliamın örgütlü ve planlı gerçekleştiğine dair çok sayıda delil olmasına, katliamdan önce alenen hazırlık yapıldığının devlet tarafından bilinmesine rağmen kimi kirli hesap ve politikalar uğruna göz yumulmuş olmasıdır.

 

Çorum, Maraş başta olmak üzere daha önce yaşanan katliamlarda olduğu gibi Sivas Katliamı’nda da gerçek sorumluların açığa çıkarılıp hesap sorulması engellenmiştir. Asıl sorumlulardan hesap sorulmadığı gibi katliamda maşa görevini yerine getiren katiller bile siyasi iktidar tarafından kollanmıştır. Adresi, ikametgâhı belli olan firari sanıklar yıllarca bulun(a)mamış! katillerin avukatları mevcut siyasal iktidar tarafından milletvekili yapılarak ödüllendirmiştir.” Dedi.

 

KATLİAMIN FİRARİ SANIKLARI ZAMAN AŞIMINDAN YARARLANDIRILDI

 

İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağının evrensel hukuk ilkesi ve bu ilkeye uygun olarak Türk Ceza Kanunu’nda yer alan düzenlemenin yok sayıldığını ifade eden Erdem Avcı, “ Katliamın firari sanıkları zaman aşımından yararlandırılmıştır. 2 Temmuz Katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. Katliamla tüm muhalif kesimlere acımasız bir gözdağı verilmek istenmiştir. Arkasındaki güçlerin, gerçek sorumluların, faillerin açığa çıkarılmadığı Sivas Katliamı ne ilk ne de son olmuştur.

 

Farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gören tekçi-otoriter aynı zihniyet yeni katliamlara davetiye çıkarmaya devam etmiştir. Sivas Katliamı’ndan sonra 19 Aralık, Gazi, Roboski, Reyhanlı, Suruç olmak üzere pek çok katliam yaşanmıştır. Milyonların eseri Gezi Direnişi’nde gençlerimiz sokak ortasında katledilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile yüreğimize kapkara 103 bıçak daha saplanmıştır. Katliam, Baskı, Asimilasyon Politikalarına Karşı Eşitlik, Özgürlük, Laiklik Ve Adalet İçin Sivas’i Unutmadık, Unutturmayacağız!” diye konuştu.

 

MADIMAK’I UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

Erdem Avcı açıklamasını şöyle tamamladı: “Ne yazık ki, sömürü, haksızlık ve hukuksuzluk üzerine kurulu yönetimlerini baskı ve zora dayanarak ayakta tutmaya çalışanlar hala katliamlara zemin sunan kutuplaştırıcı ve ötekileştirici siyasetten medet ummaya devam ediyorlar. Bu karanlığa teslim olmayacağız. Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız.

 

Kutuplaştırma siyasetine karşı ısrarla ve inatla, bedeli ne olursa olsun, farklılıklarımızla birlikte özgür, eşit, laik, demokratik bir cumhuriyet’te barış içinde bir arada yaşamayı esas alacağız.Demokrasi, barış, kardeşlik ve güzel bir gelecek için mücadeleyi duraksamadan sürdürecek, yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız.KESK olarak, yirmi altıncı yıl dönümü vesilesiyle, Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK, :Karanlığa, Teslim, Olmayacağız,, Sivas, –, Madımak, Katliamı’nı, Unutturmayacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı