Haber Detayı
03 Ağustos 2021 - Salı 18:24 Bu haber 711 kez okundu
 
Kesk’li Kadınlardan Kadın Cinayetlerine Tepki
KESK Samsun Şubeer Platformu kadın üyeleri Türkiye’de son meydana gelen kadın ci,nayetlerine sert tepki gösterdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Kesk’li Kadınlardan Kadın Cinayetlerine Tepki

 

KESK’li kadınlar adına basın açıklaması yapan ESM Şube Dış ilişkiler Kadın ve Çevre Sekreteri Ayşe Anar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Bir evin içinde şiddete maruz kalan çocuklar gibiyiz. Gün içinde şiddetin hangi türüyle mücadele etmek zorunda kalacağımızı bilmeden, aynı acılara maruz bırakılan birbirine sarılan kardeşler gibi… Hiç birimiz güvende değiliz. Doğayı, kadınları, çocukları korumayan bir sistemin içinde her gün yok oluyoruz.  Kadını hayvanı ağacı koruyamayan bir ülkenin içinde her gün daha kötüsü ne olabilir diye düşünüyoruz hepimiz. Sokakta rahat yürüyemeyen ayakları üzerinde durması engellenen her şeyine karışılan oysa özgür ve eşit yaşamaktan başka bir isteği olmayan kadınlar olarak bu bozuk sistemin için de her gün eksilmeye devam ediyoruz.

Sıradaki ben olabilirim, sen olabilirsin, en yakın arkadaşın olabilir… Hiç birimiz güvende değiliz artık. Aynı gün iki kayıp kadın Emine ve Azra Gülendam Haytaoğlu‘nun ölüm haberini aldık.   İş için görüşmeye gittiği erkek tarafından cinsel saldırıya uğrayan ve işkenceyle öldürülen Azra’nın istediği sadece kendi ayakları üzerinde yaşamaktı oysa… İnsanca yaşamaktan başka hiçbir isteği olmayan kadınlar, yasaları uygulamayarak faillere cesaret verenler yüzünden ölüyor. Kadınları koruması gerekenler nerede? Ortada yok…

İktidar kadınların yaşam hakkına kasteden yasal düzenlemelerde ısrar ettikçe her gün daha vahşice katlediliyoruz. Tüm bu katliamların sorumlusu İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alanlardır. Günlerce meydanlarda savunduğumuz İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansaydı bugün Azra ve diğer kadınlar aramızda olabilir toplumsal cinsiyet eşitsizliği büyük oranda ortadan kalkardı. İşte tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesini uygulatma mücadelemizden vazgeçmiyoruz.

Söndüremediğiniz yangınlara, ölümünden sorumlu olduğunuz tüm canlılara, cinayet faillerine verdiğiniz tüm cesarete, ataerkil zihniyetinize rağmen susmuyoruz ve susmayacağız.Vahşice katledilen Azra ve diğer tüm kadınlar adına kadın cinayetlerini durdurmak ve haklarımıza kavuşmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadın cinayetleri normalleştirilen sisteminizle her gün eksilmemize neden olduğunuz arkadaşlarımız için seyirci olduğunuz yangınlarla yok ettiğiniz canlılar için mücadelemizi devam ettireceğiz.

Bir kez daha söylüyoruz; yangınlara bile müdahale edemeyen, Azra’yı koruyamayan, şüpheli kadın ölümlerini aydınlatamayan İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükten kaldıranlar hepiniz suçlusunuz. Bizler sizlere inat İklim krizini, kadın cinayetlerini durdurmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygulatacağız.

Doğanın yok oluşunu izleyen, kadını çocuğunu koruyamayan sisteminize inat yaşam hakkı mücadelemizden her birimiz için eşit özgür bir yaşam alanı inşa edene kadar da vazgeçmeyeceğiz.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Kesk’li, Kadınlardan, Kadın, Cinayetlerine, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı