Haber Detayı
26 Ekim 2016 - Çarşamba 15:43 Bu haber 2035 kez okundu
 
KESK: PTT'DE DE CADI AVI BAŞLADI
KESK Samsun Şubeler Platformu adına bir açıklama yapan ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel ERDOĞAN kamu kurumlarında yürütülen "açığa alma" dalgasının PTT ye de ulaştığını söyledi.
SİYASET Haberi
KESK: PTT'DE DE CADI AVI BAŞLADI

Konu ile ilgili olarak kESK adına bir basın açıklaması yapan Erdoğan, "15 Temmuz'daki darbe girişiminin engellenmesi sonrasında kamu kurumlarında yürütülen "açığa alma" dalgası artık PTT  ye de ulaştı.

Başta Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz, Şube Yöneticilerimiz ve il temsilcilerimiz O Hal bahane edilerek Kanun Hükmündeki Kararnameleriyle sadece sendikal faaliyet yürütmelerinden dolayı açığa alınmışlardır.Darbeye, darbecilere karşı kameraların önünde özgürlük ve demokrasi nutukları atanlar özgürlük ve demokrasiyi sadece kendileri için istediklerini kısa sürede gösterdiler." dedi.

DARBECİLERİ TEMİZLİYORUZ MASKESİ ALTINDA MUHALİFLERİ TEMİZLİYORLAR

Sendikal faaliyetlerinin darbe girişimi fırsatçıları tarafından açığa almaların, gerekçesi haline getirilmek istendiğini belirten Erdoğan, "Bu saldırılarla,  kamu emekçilerini kendisine biat eden "kapı kullarına"  dönüştürmeyi hedefleyenler onların hükümlerine boyun eğmeyen biat etmeyen sendika yönetici ve üyelerimizi açığa almaktadırlar. Haber-Sen  her türlü baskıya, engellemeye rağmen herkese güvenceli iş güvenli gelecek talebinden taviz vermeyen kamu emekçilerinin mücadele örgütüdür.

Tüm kurumlarda olduğu gibi PTT'de de"darbecileri temizliyoruz" maskesinin altında muhalif tüm kesimleri temizleme harekâtı başlatıldı. Açığa alınan yönetici ve üyelerimize imzalatılan"2016/4 sayılı Başbakanlık Genelgesini istinaden, terör örgütleri ile bağlantısı veya ilişkisi oldukları şüphesiyle görevi başında bulunmasında sakınca görülen personelin hakkında disiplin soruşturması yürütülmesi ve soruşturmanın selameti açısından 399 Sayılı KHK nin 51 ve 52 maddeleri gereğince görevden uzaklaştırılmasına makam oluru ile uygun görülmüştür" denilmektedir." diye konuştu.

PTT YÖNETİMİNİ HUKUKA DAVET EDİYORUZ

Böyle gerekçeleri  kabul etmeyecklerini ifade eden Erdoğan, " PTT  yönetimini hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz. Ön soruşturma dahi yürütülmeden doğrudan açığa alınan kamu emekçilerinin hukuksuzca işten atılarak cezalandırma yoluna gidileceği görülmektedir.
Darbe girişimi hukuk-yargı yolunun kapatılması ile kamu emekçilerinin iş güvencesinin tamamen ortadan kaldırılmasının dayanağı haline getirilmek istenmektedir.

On binlerce kişinin hiçbir hukuki gerekçe ileri sürülmeden, hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak bir anda açığa alınması kabul edilemez! Başta hükümet olmak üzere TBMM'deki siyasi partileri, darbe girişimine karşı yürütülen sürecin siyasi bir cadı avına dönmesinin engellenmesini, herkesin temel hak ve hukukunun korunmasını ve soruşturmaların evrensel hukuk ilkeleri içerisinde kalınarak yürütülmesini sağlamaya çağırıyoruz.Hukuku, adaleti, barışı, laikliği, demokrasiyi kazanmak için sokak sokak, meydan meydan, işyeri işyeri kol kola, omuz omuza demokratik mücadele hakkımızı kullanacağız."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK:, PTT'DE, DE, CADI, AVI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı