Haber Detayı
01 Mart 2022 - Salı 16:03 Bu haber 392 kez okundu
 
KESK Samsun'da Savaşa Son Verilsin Eylemi Düzenledi
KESK’e bağlı sendikaların yönetici, temsilci ve üyeleri, Rusya’nın Ukrayna Topraklarını işgal etmesi ile başlayan savaşın ardından dün bir basın açıklaması yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK  Samsun'da Savaşa Son Verilsin Eylemi Düzenledi

Savaşın, Ukrayna’ya hangi emperyalist gücün ve kimin hâkim olacağıyla ilgili olduğunu KESK Dönem Sözcüsü , TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Son yıllarda emperyalistler arasında artan egemenlik mücadelesi güç savaşları ve silahlanma yarışı Ukrayna krizinde savaşa dönüşmüştür. Tüm gelişmeler çatışmaların kısa sürede sonlanmayacağını, emperyalist güçlerin dünya sisteminde lehlerine sonuçlanacak değişiklikler için düğmeye bastığını göstermektedir. Dünya bir kez daha emperyalist emeller peşinde, ekonomik çıkarlar uğruna, büyük devlet iddialarını kanıtlamak hevesiyle korkunç bir savaşın eşiğinde.

          Çıkarları dışında hiçbir şeyi umursamayan ABD/NATO, Rusya’ya karşı kuşatma, yayılma ve genişleme stratejisi uygularken, Rusya eski gücüne kavuşmak için kendi içerisinde baskı politikalarını süreklileştirirken dışarıya yönelik hegemonik güç politikalarını hayata geçirmektedir.

 

          Savaş, Ukrayna’ya hangi emperyalist gücün ve kimin hâkim olacağıyla ilgilidir.  Emperyalist çıkarlar, yayılmacı ve sömürgeci hevesler savaşla sonuçlanmıştır.

          Ne yazık ki, tüm savaşlarda olduğu gibi en büyük bedeli ezilenler, emekçiler, kadınlar, yaşlılar ve çocuklar ödemektedir. Ukrayna krizinde de daha şimdiden yerleşim yerleri bombalanmaya başlanmış, çok sayıda sivil masum insan yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır.

          Oysa krizin tek masumu bölgede yaşayan halklar ve emekçilerdir. Bu nedenle geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, emperyalistler sömürüyü ve savaşı varlıklarının temeli olarak görmüştür.

          Emperyalizm bir kez daha dünya halklarına acılar yaşatıyor, büyük güçler arasındaki çekişme insanlığa ağır bedeller ödetiyor. AKP-MHP iktidarı emperyalist müdahalenin parçası olma hevesinden, ABD ve NATO’nun dümen suyunda ülkeyi yeni felaketlere götürecek her tür hamleden vaz geçmelidir.

Biliyoruz ki;

          •Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir!

          •Savaş, baskı, şiddet ve sömürünün katmerlenerek artması demektir!

          •Savaş, emekçilerin ekmeğinin küçülürken zenginlerin kasalarının dolması demektir!

          •Savaş, emeğin haklarının tamamen ortadan kaldırılması demektir!

          •Savaş, iktidarların baskı politikalarına kılıf uydurulması demektir. İnsan haklarının, yaşam hakkının, hukuk ve adaletin hiçe sayılmasıdır! Çevrenin, doğanın tahrip edilmesi demektir!

          Savaş sürdükçe emperyalistler kasalarını dolduracak, halk yoksulluğa mahkûm olacaktır! Bahsedilen ekonomik yaptırımlardan iddia edildiği gibi bankalar, sermaye değil en fazla yoksul halklar, emeği ile geçinenler etkilenecektir.

          Savaşı durdurmak için geç değildir. Yüzyıllardır dünyada denenmeyen tek şey barış olmuştur.   Ukrayna’da ve bölgede kan dökülmesi önlenmelidir.

          Emperyalist politikalar üzerinden, Rusya Ukrayna saldırılarını durdurmalı, yine emperyalist politikaları üzerinden ABD/NATO silahlanmayı, yayılmayı, Rusya’yı ve Çin’i kuşatmayı esas alan politikalarından vazgeçmelidir.

          Askeri paktlar dağıtılmalı, başka ülkelerdeki askeri varlıklar sonlandırılmalıdır. Bu kapsamda Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmelidir.

          Ülkemizde ve dünyada savaşa, silahlanmaya ayrılan kaynaklar kamusal hizmetlere, insan onuruna yaraşır bir yaşam için kullanılmalıdır.

          Savaş çığırtkanlarına, savaştan nemalanmak, kendi baskı politikalarına yeni bir gerekçe yaratmak isteyenlere taviz verilmemelidir.

          Emek ve demokrasi güçleri, savaş isteyen emperyalistler ve emperyalist politikalara karşı barış mücadelesini yükseltmeli, barış için insiyatif oluşturmalıdır. Konfederasyonumuz bu konuda üzerine düşen her türlü sorumluluğun gereğini yapacaktır.

          Bir kez daha altını çizerek belirtiyoruz; Savaşa derhal son verilmeli, gecikmesizin diyalog ve müzakere süreci başlatılmalıdır.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK, , Samsun'da, Savaşa, Son, Verilsin, Eylemi, Düzenledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı