Haber Detayı
06 Mart 2022 - Pazar 22:38 Bu haber 338 kez okundu
 
KESK'ten 19 Mart Samsun Bölge Mitingine çağrı
KESK 19 Mart'ta Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'nda 11 İlden gelecek olan sendika üyeleri, STK ve siyasi parti temsilci ve üyelerinin katılacağı büyük bölge mitingi düzenliyor.
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK'ten  19 Mart Samsun Bölge Mitingine çağrı

KESK, Özelleştirilmelere, işsizliğe, yoksulluğa ve zamlara karşı 11 ilden gelen sendika yönetici ve üyeleri, STK'lar, sivil toplum kuruluşları ve zamlara karşı olanların katılımıyla bölge mitingi düzenledi.

 

Samsun, Amasya, Artvin, Bayburt, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Trabzon illerinden gelen katılımcıların yeralacağı büyük bölge mitingi ile ilgili olarak Samsun'da Akbank önünde basın açıklaması yapıldı.

 

19 MART 2022 Cumartesi Günü Saat  13.00’ de Samsun  Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilecek olan mitingin yürüyüşü Shell Kavşağı'ndan başlayacak. 

 

Miting ile ilgili olarak bilgi veren KESK Samsun Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Suat Yıldız, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

BU ZAMLARLA YAŞANMAZ! ZAMLAR GERİ ALINSIN! HALKIMIZIN EKONOMİK KAYIPLARI KARŞILANSIN!

 

          ·Sefalet, yoksulluk açlık ve çaresizlik büyüyor. AKP hükümeti emeğiyle geçinenlere işçilere, çiftçiye, küçük esnafa yani halka karşı adeta ekonomik bir bedel ödetiyor.

 

          ·Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar!

 

          ·Elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine, ulaşıma yapılan astronomik zamların şokunu atlatmadan her yanımız adeta zam kasırgası ile sarıldı.

 

          ·Ücretlerimizi dolarla almıyoruz ama tükettiğimiz her şey döviz fiyatlarına göre artıyor.

 

          ·Esnaf bu faturaları ödeyemediği için işyerini kapatıyor. Halkımız evinde doğalgaz ve elektriği kullanırken kırk kere düşünüyor.

 

          ·Bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir.

 

          ·Esnaf sattığı malın yerine mal koyamıyor. Çiftçi toprağını ekemiyor, ekse de gübresini atamıyor. Ücretliler ayın sonunu getiremiyor. Gençlerimiz iş bulamıyor. Bulanlarda asgari ücrete boğaz tokluğuna çalıştırılıyor.

 

          ·Çocuklarımız yeterince dengeli bir biçimde beslenemiyor. Süt ürünleri et, sebze ve meyve ihtiyaçlarımız karşılanamayacak bir noktada, halkın büyük bir kısmı açlık sınırında yaşıyor.

 

          ARTIK YETER DİYORUZ! İŞSİZLİĞE YOKSULLUĞA HAYIR!

 

          Çocuğuna mama alamayan anneler, üniversite mezunu iş bulamayan gençler, işsiz kalan insanlar, alın teriyle geçinemeyen emekçiler, her türlü ayrımcılığa uğrayan kadınlar, haksız yere emekli olması engellenen EYT’liler, biz milyonlar olarak bu bozuk düzen değişinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

          ·Eğitim, sağlık, elektrik, doğalgaz, su gibi kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi sonucunda oluşan katmerli soyguna son verilmesini bu hizmetlerin derhal kamulaştırılıp halka uygun koşullarda sunulmasını istiyoruz.

 

          ·Bu pahalılık ve zamların sebebi olan enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalı, enerji hizmeti bir insan hakkı olarak kabul edilmeli ve kamu hizmeti olarak sunulmalıdır

 

 

 

 

          ·Kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılmasını, halkın her koşulda bu ülkenin onurlu bir vatandaşı olarak bu hizmetlerden ücretsiz faydalanmasını istiyoruz.

 

          ·Geçmediğimiz, kullanmadığımız otoyollarının, köprülerin, şehir hastanelerinin parasının hazine garantileri yüzünden bizim cebimizden çıkmasına son verilmesini, otoyolların, köprülerin, şehir hastanelerinin kamulaştırılmasını istiyoruz.

 

          ·Temel tüketim maddelerine birkaç ay içerisinde yapılan zamların geri alınmasını, bu maddelerden alınan KDV’nin ve ÖTV’nin sıfırlanmasını istiyoruz.

 

          ·Çalışanların cebine girmeden eriyen asgari ücretin yoksulluk sınırının üstüne çıkarılmasını istiyoruz.  

 

          ·Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin her alanda kaldırılmasını istiyoruz.

 

          ·Emperyalist güç savaşlarının faturasını emekçiler ve tüm halklar ödüyor. Kaynaklarımız savaşlara ve silahlanmaya değil halkın ihtiyaçları için kullanılmalıdır.

 

          ·Kamu çalışanlarının ücretleri zamlar ve güncellenmeyen vergi dilimleri karşısında her geçen gün daha da eriyor. Derhal taleplerimizi içeren TİS masasına oturulmalı ve kayıplarımız karşılanmalıdır. Kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşme hakkı tanınmalıdır.

 

          ·Açlık ve sefaletle karşı karşıya kalan emeklilerimizin insanca yaşayacağı bir gelire kavuşturulmasını istiyoruz.

 

          Bu aymazlığa YETER diyoruz. Zamlara, hayat pahalılığına YETER!

 

          AKP iktidarı bu ülkenin başında bir saniye bile kalmamalıdır. Elinizi yoksulların, emekçilerin, kadınların, ezilenlerin, gençlerin üzerinden çekin ve derhal istifa edin!

 

          Ülkemizi bu kötü yönetimden kurtarmak zorundayız. Tüm halkımızı bu mücadeleye omuz vererek birlikte yürümeye, örgütlenerek mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Biliyoruz ki sonunda onlar kaybedecek emekçi halkımız kazanacak.

 

          Halktan Emekten Yana Bir Düzen, İnsanca Bir Yaşam İçin 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK'ten, , 19, Mart, Samsun, Bölge, Mitingine, çağrı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı