Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 20:15 Bu haber 1621 kez okundu
 
KESK’ten Samsun’da, Hükümetin Enflasyon rakamlarına tepki
KESK (Kamu Emekçileri Sendikası) Samsun Şubeler Platformu üyeleri bugün düzenledikleri eylemle TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek protesto ettiler.
EKONOMİ Haberi
KESK’ten Samsun’da,  Hükümetin Enflasyon rakamlarına tepki

KESK Dönem Yürütmesi Adına basın açıklaması yapan   Tüm Bel Sen Samsun Şube Başkanı Suat YILDIZ ,                          Milyonlarca kamu emekçisinin, emeklinin, işçinin merakla beklediği enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK tarafından dün açıklanan resmi enflasyon rakamlarına göre 2018 yılı enflasyonu ise 20.30 olmuştur.  Temmuz- Aralık dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon ise 10,20 olmuştur.

Buna göre söz konusu dönemde malum yandaş konfederasyon yönetimi ile hükümet arasında sergilenen danışıklı dövüş ile maaşlarında 3,5 artış yapılan kamu emekçileri ve emeklilerine   6,7 oranında enflasyon farkı yansıtılacaktır.  Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin 2019 Ocak maaşlarına bu oran yansıtıldıktan sonra  4 oranında ‘toplu sözleşme’ artışı ilave edilecektir.” Dedi.

 

VERİLER EMEKÇİLERE YAPILACAK ZAMMI DÜŞÜK TUTMAK İÇİN

 

Açıklanan verilerin, enflasyonu düşürmekle değil,  kamu emekçilerinin, emeklilerin alacağı enflasyon farkını  işçilerin toplu iş sözleşmesi artışlarını düşük tutmak için  “topyekûn mücadele” edenlerin çabasının sonuç verdiğini göstermekte olduğunu belirten Yıldız, “  Ancak bu sonuç  ülkede sokağa çıkan, alış veriş yapan, faizden ranttan beslenmeyip ücreti ile alın teri ile yaşam mücadelesi veren halkın 99’u için bir karşılığı olmayan,  buza yazılmış rakamlardan ibarettir.

 

Çünkü söz konusu resmi enflasyon rakamları, peş peşe gelen zamların,  mutfakta, çarşıda, pazarda büyüyen yangının sadece bir kısmını yansıtmaktadır. Masa başında, Ali Cengiz oyunları ile  belirlenen bu rakamların her geçen gün yoksullaşan milyonlarca emekçi ailesinin yaşadığı ve giderek derinleşen geçim krizini açıklamak için yeterli olmadığı ortadadır.” Diye konuştu.

 

ENFLASYON ZAMMI VE MAAŞ FARKINI GELİR VERGİSİ ÜZERİNDEN GERİ ALIYORLAR

 

 

İğneden ipliğe tüm temel tüketim maddelerine, temel girdiler olan elektrik ve doğalgaza ardı ardına yapılan zamlarla yaşanan gerçek enflasyonun 50’leri aştığını bildiren Yıldız, “ Enflasyonla Topyekun Mücadele” adı altında enflasyon sepetindeki 407 maddeden sadece 56’sını kapsayan ‘İndirim Kampanyasının’, kuru soğan üreticilerinin depolarına yapılan baskınların, marketlerdeki zabıta denetimlerinin enflasyonu düşürdüğüne inanmak için ya Mart ayında yapılan görev değişikliği ile TÜİK Müdür Yardımcılığı koltuğuna oturan bir ‘bürokrat’  ya onu bu göreve getiren bir hükümet yetkilisi ya da  ‘işçi, memur ve emekliye enflasyon zammı müjdesi’ manşetleri atan iktidarın denetimindeki medyada patron olmak gerekmektedir.

 

Öte yandan hükümet  emekçilere kaşıkla verdiği enflasyon farkını ve maaş zammını   adaletsiz gelir vergisi tarifesi üzerinden kepçeyle geri almaktadır. 31 Aralık 2018 tarihinde açıklanan Gelir Vergisi tarifesi  çalışanların dilim dilim soyulmasına devam  edileceğini ispatlamaktadır. Maaşları her yıl hedeflenen Tüketici Enflasyonuna (TÜFE)  göre artırılan kamu emekçilerinin maaşlarından kaynakta peşin gelir vergisi kesilirken ise Üretici Enflasyonu (ÜFE)  dikkate alınmaktadır. Üstelik 2019 yılı vergi dilimi artışı 14,800 TL olan birinci vergi dilimi 21 oranında arttırılarak 18,000 TL’ye, ikinci vergi dilimi 34,000 TL’den 17 arttırılarak 40,000 TL’ye yükseltilmiştir.” Şeklinde konuştu.

 

YAŞAM KOŞULLARI DAYANILMAZ HALE GELDİ

Kamu emekçilerinin çok büyük bir bölümünün yılın dördüncü, beşinci ayından itibaren20’lik ikinci vergi dilimine gireceğini belirten Suat Yıldız açıklamasını şöyle tamamladı: “  Önemli bir bölümü de sekizinci aydan itibaren yüzde 27’lik üçüncü vergi dilimine girecektir. Dolayısıyla enflasyon farkı ve maaş zammı daha cebine girmeden vergiye gidecektir.

Bu vesile ile kamu emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının dayanılmaz hale geldiği, emekçilerin ek iş yapmak zorunda bırakıldığı, kredi ve borç batağına saplandığı koşullarda, iktidarın ekonomik krizden etkilenen yüzde 99 yerine, yüzde 1’i oluşturanların talepleri doğrultusunda hareket etmesinin kabul edilemez olduğunun altını bir kez daha çiziyoruz."

Suat Yıldız KESK olarak taleplerini şöyle sıraladı:

"Yıllardır yaşadığımız kayıplarımızın giderilmesi için:

2017 yılında yandaş konfederasyon yönetimi ile hükümet arasında varılan mutabakata göre kamu emekçilerinin ve emeklilerinin maaşlarında  2019 yılının ilk altı aylık dönemi için  4 ikinci altı aylık dönemi için  5 artış yapılması kararlaştırılmıştır. Oysa Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programına göre 2019 yılı enflasyon hedefinin 15.9 olduğu açıklanmıştır. Dolayısıyla 5 milyon kamu emekçisinin ve emeklisinin gerçekleşen enflasyonla daha fazla ezilmesine son verilmesi için  hükmünü çoktan yitiren söz konusu  toplu sözleşme derhal yenilenmelidir.

 

Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır.

 

Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar tamamen geri alınmalı, temel tüketim ürünlerine hiçbir şekilde zam yapılmamalıdır.

 

Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine ve vergi dilimi soygununa son verilmelidir.

 

Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen her türlü güvencesiz istihdam tipine ve esnek çalışma, performans gibi güvencesiz istihdam uygulamasına son verilmelidir.

 

Kariyer ve liyakati yok edip torpilin kapısını sonuna kadar açan mülakat, sözlü sınav ve güvenlik araştırması-arşiv kaydına son verilmeli, herkese güvenceli iş ve güvenli gelecek sağlanmalıdır.

 

Tüm kamu emekçilerini kapsayan, adil bir ek gösterge sistemi hayata geçirilmelidir.

 

KESK olarak ekonomide yaşanan krizde hiçbir sorumluluk ya da payımız olmadığı halde, krizin faturasının ısrarla bizlere ödetilmek istenmesine karşı tüm kamu emekçilerini bu ortak talepler etrafında birlikte mücadeleye davet ediyoruz.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK’ten, Samsun’da,, , Hükümetin, Enflasyon, rakamlarına, tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı