Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 19:00 Bu haber 1503 kez okundu
 
KESK’ten, yandaşa ve gerici vakıflara kamudan kaynak aktarılmasına sert tepki
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK’ten, yandaşa ve gerici vakıflara kamudan kaynak aktarılmasına sert tepki

 

KESK Dönem Sözcüsü İsrafil Şahin KESK adına yaptığı basın açıklamasında, “Bir güne daha bir yolsuzluk ve vergi kaçırma skandalıyla başladık. Aktörler değişse de yaşanan değişmedi, bu kez aktörleri Başkentgaz – Kızılay – Ensar üçgeni… Ülkemizde skandalların, kamu kaynaklarının gerek yasalar çiğnenerek, gerek yasa kılıfında ya da yeni yasa yaparak sermayeye, aile efradına, gerici cemaat, vakıf ve derneklere aktarılmasının, yağma ve talan düzeninin tekil ama tipik bir örneği belgeleriyle ortaya konulmuştur.

Basına yansıdığı kadarıyla Ankara’da doğalgaz dağıtım işlerini gerçekleştiren Başkent Gaz adlı özel şirket, Kızılay’a 8 milyon dolar bağışlamıştır. Anlaşmaya 75 bin doları Kızılay’da kalmak suretiyle, 7 milyon 925 bin dolarının Ensar Vakfı’na verilmesini de şart konulmuştur. Kızılay’a bağışların tamamının vergiden düşülmesini sağlayan yasa maddesinden yararlanmak suretiyle açık bir vergi hırsızlığı yapılarak bu miktarın Ensar Vakfı’na aktarıldığını da Elazığ depreminin hemen sonrasında ilk yaptığı iş vatandaşlardan 10’ar lira bağışta bulunulmasını istemek olan Kızılay Başkanı’nın olayı doğrulamasından anlıyoruz. Büyük bir pişkinlikle “Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır” diyen Kızılay Başkanı’nın döneminde bu tür “bağış”larda devasa bir artış olması daha birçok benzer durumun yaşanmış olduğunu düşündürmektedir.” Dedi.

 

UMARIZ ERİŞİMİ KISITLAYAN YARGI KARARI ALINMAZ

 

Kerem Kınık’ın Kızılay başkanlığına atanmasından önceki 3 yılda (2013-2014-2015 yılları) Kızılay’ın toplam 214 milyon 145 bin TL bağış topladığını belirten Şahin, “  Kınık’ın başkan olduğu yıl olan 2016 ve sonrası 2017 ile 2018’i kapsayan 3 yılda toplanan bağış miktarı birden bire 32 katlık bir artışla 6 milyar 899 milyon TL’ye fırlamasındaki anormalliğin nedeni bu son belge ile çok daha net bir şekilde açığa çıkmıştır. Umarız haberlere ve belgelere erişimi kısıtlayan yargı kararları alınmaz ve de yaşanan çürümenin, kokuşmuşluğun, gerici tarikat ve cemaatlere aktarılan kaynakların boyutları biraz daha gözler önüne serilir ve bu yolsuzluklara bulaşmış kim varsa yargılama konusu yapılır.

Çarkın bir ucunda yargı kararlarına rağmen devam eden MEB ile protokollerinden, çocuk istismarlarından, yurtlarında diri diri yanan çocuklarımızdan bildiğimiz Ensar Vakfı, diğer ucunda ise 10 işçinin iş cinayeti nedeniyle yaşamını yitirdiği Torunlar İnşaat’ın da sahibi olan, TOKİ ve AKP’li yetkililer eliyle ucuza kapattığı arsalar üzerine AVM’ler diken, özelleştirme sonucu Başkent Gaz’ın sahibi olan Torunlar Gıda AŞ! Çarkı yıllardır döndüren ise sıra emekçilere gelince “kaynak yok” diyen AKP iktidarı!” diye konuştu.

MaaşlarıNn en az dörtte birini soğuk kış aylarında doğalgaza verip yine de ısınamaz iken, kabartılan faturaları ödeyemediği için saati mühürlenip soğuklarda kaderine terk edilen milyonlar var iken Başkentgazın  emekçilerden, halktan aldığı paraları çocuklarımızın yurtlarında istismar edildiği, canlı canlı yandığı cemaatlere aktarıldığını ve vergi kaçırıldığını ifade eden İsrafil Şahin,”  Üstelik ödemekten “kaçındığı” vergiler KDV, ÖTV zamlarıyla, iğneden ipliğe tüm tüketim maddelerine yapılan zamlarla yine halkın sırtına yıkılmaktadır. Bu ülkenin vatandaşları olarak ödediğimiz vergilerin nerelere harcandığını sorguladığımızda ise hesap vermeye zaman olmadığını en yüksek ağızdan bir kez daha duyduk.

 

DEPREM PARALARININ BİLE YERİNE ULAŞACAĞINA GÜVENİ KALMAYAN TOPLUM YARATILDI

 

İşsizlik fonu başta olmak üzere fonların, deprem yardımı için toplanan kaynakların nasıl harcandığını, bir avuç sermaye sahibinin, zenginin daha zenginleşmesi için nasıl seferber edildiğini çok iyi biliyoruz. Bugün “Harcanması gereken yerlere harcanmıştır” denilen kaynakların nereye harcandığının belgeleri tüm karartma çabalarına, “sır” adı altında gizlenmeye çalışılmasına rağmen ortaya çıkmıştır.

Kızılay-Ensar Vakfı olayında bir kez daha açığa çıkmıştır ki; kamu piyasa mantığı doğrultusunda yeniden yapılandırılırken özelleştirmeler eliyle kamu kurum ve kuruluşlarının peşkeş çekilmesiyle, kamusal hizmetlerin piyasalaştırılmasıyla yandaş sermaye bizzat iktidar eliyle semirtilmiş, gericilik finanse edilmiş ve sırtını emekçilere, halka, yüzünü sermayeye dönen kirli düzenin devamı sağlanmaya çalışılmıştır. Elazığ depreminin ardından görüldü ki; toplanan yardımların dahi yerine ulaşacağına dair güveni kalmayan bir toplum yaratıldı. “ şeklinde konuştu.

 

AKP TOPUMUN DAYANIŞMA DUYGULARINI İSTİSMAR EDİYOR

 

AKP iktidarının toplumun dayanışma duygularını istismar ettiğini bildiren Şahin açıklamasını şöyle tamamladı: “ AKP, Birbirinin acılarına kayıtsız kalan, bencil, bireyci bir yapı oluşturmanın adımlarını atarken sahip olduğu kamu gücünü, kamusal kaynakları toplumun yararına, insanların ortak yararı için değil, bir avuç zengini daha da zengin etmek için kullanan, kendi çıkarını gerçekleştirmeye seferber eden bir iktidar düzeni yaratmıştır.

 

KESK olarak bir kez daha altını çizme gereği duyuyoruz. 99’dan toplanan, fakat 1’e peşkeş çekilen kaynaklar, bizlerin maaşlarından, ücretlerinden doğrudan kesilen, tükettiğimiz her şeyden alınan vergilerdir; emeğimizdir, alın terimizdir. Bu kaynaklar, eğitime, sağlığa, alt yapıya, üretime dayalı kamu yatırımlarına, depremlere karşı alınacak önlemlere harcanması gereken kaynaklardır.

Tüm emekçileri, işçileri, halkımızı emeğimizle yarattığımız kaynaklara, değerlere sahip çıkmaya, ödediğimiz her bir kuruş verginin hesabını sormaya, kamusal kaynakların kamu yararına kullanıldığı, eşit, özgür, adil, emekten yana, demokratik ve laik bir ülke, insanca bir yaşam mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK’ten,, yandaşa, ve, gerici, vakıflara, kamudan, kaynak, aktarılmasına, sert, tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı