Haber Detayı
24 Şubat 2022 - Perşembe 22:29 Bu haber 599 kez okundu
 
KESK Zamlara Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
KESK'e bağlı sendikaların yönetici ,üye ve temsilcileri , zamların geri alınması, Enerji Üretim ve Dağıtım Şirketlerinin Kamulaştırılması ve Kamu Özel İş birliği Projeleri ile, Döviz Garantili İhalelerin Sonlandırılması talepleriyle başlattıkları eylemleri sürdürüyor.
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK Zamlara Karşı Eylemlerini Sürdürüyor

Bu gün de Samsun'da bir araya gelen KESK'e bapğlı sendikaların yönetici ve üyeleri taleplerini dile getiren bir basın açıklaması yaptı.

KESK Dönem Sözcüsü TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, KESK adına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:                                                                                                                

 

      “Her yeni güne yeni bir zam haberiyle uyanırken, asgari ücrete, maaşlarımıza ve emeklilere yapılan göstermelik artışlar daha ceplerimize girmeden eriyip giderken, toplumun geniş kesimlerinin temel harcama kalemleri olan kira, ulaşım, doğalgaz, elektrik ve gıda ürünlerinde yapılan fahiş zamlar geçinmemizi ve ay sonunu getirmemizi imkânsız hale getirirken, bütün bunlar yetmezmiş gibi karşı iki komşumuz olan Rusya-Ukrayna arasında yaşanan kriz ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, önümüzdeki günlerde bölge, dünya ve ülke ekonomimizi ekstra bir krize sokacaktır ve savaş maliyetleri emekçilere zam olarak dönecektir.

 

 

 Ukrayna krizinde yaşananlar kapitalistlerin çıkar ve paylaşım kavgasıdır. Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmesini protesto ediyoruz. Kadınların, çocukların, yaşlıların emperyalist çıkarlar uğruna ölmesini istemiyoruz. Savaş kışkırtıcılığına alet olmayacak, barıştan yana saf tutacak, emperyalizme karşı mücadele edeceğiz. Kaynakların savaşa değil, insanca yaşam için kullanılmasını istiyoruz.

 

       Resmi verilere göre 2022 Ocak ayı itibari ile tüketici enflasyonu yıllık 48,69, gıda enflasyonu yıllık yüzde 56, ulaştırma enflasyonu ise yüzde 69 artmıştır.

 

       Yılbaşı akşamı elektriğe 50 ile 127 arasında, ortalama 80 oranlı tarihi bir zam yapılmıştır. Doğalgaza ise 25 zam yapılmıştır. Kış koşullarında artan tüketim, elektrik ve doğalgaza yapılan yüksek zamların etkisini daha artırmış, faturalar ikiye, üçe katlanmıştır. Otomatiğe bağlanan akaryakıt zamları rekor üzerine rekor kırmaktadır.

 

       Enerji alanında yaşanan artışlar suya atılan bir taşın oluşturduğu halkalar gibi ulaşımdan gıda ürünlerine, meyve ve sebzeden temel tüketim maddelerine kadar her alana yansımaktadır.

 

       Bugün, bir avuç mutlu azınlık dışında kalan başta dar gelirliler ve ücretli kesimler olmak üzere milyonlarca insan enerji fiyatlarındaki bu devasa artış sonucunda ısınma ile beslenme arasında seçim yapmaya zorlanmaktadır.

 

       Milyonlar artan gıda fiyatları yüzünden yeterince beslenemediği gibi sert geçen kış koşullarında yeterince ısınamadığı halde nerdeyse kira giderlerine ulaşan elektrik ve doğalgaz faturaları ile baş etmeye çalışmaktadır.

 

       Elektrik, doğalgaz, toplu ulaşım alanında yaşanan zamlara karşın kamu emekçileri ve emeklileri olarak bizim maaşlarımızda Ocak ayından itibaren, önümüzdeki altı ay için yapılan artış sadece 7,5’ta kalmıştır.

 

       Son yirmi yıldır hayata geçirilen halkın değil, bir avuç mutlu azınlığın çıkarlarını temel alan özelleştirme soygunu ise ülkemizin her alanda dışarıya bağımlılığını artırarak içine sürüklendiği bataklığı daha fazla büyümüştür.

 

       Türkiye’de enerji alanı, bağımlılığın ve özelleştirme soygunun en derin yaşandığı alan olarak öne çıkmaktadır. Tüm bunlar 21 dağıtım şirketi ve sayısı iki elin parmaklarını geçmeyen enerji şirketlerinin çıkarının 84 milyonun çıkarının üzerinde tutulmasının, yıllardır süren özelleştirme talanının sonucudur.

 

       Enerji alanındaki özelleştirmeler sonucunda devletin elektrik üretimindeki payı hızla azalmış, sadece son 20 yıl içinde 60’tan 20 ye düşmüştür. Devletin elektrik dağıtım payı içindeki düşüşü ise çok daha can alıcıdır. 20 yıl önce elektrik dağıtımının tamamı yani 100’ü devlet tarafından yapılıyorken bugün devletin elektrik dağıtımındaki payı sıfırlanmış, elektrik dağıtımının tamamı özel sektöre devredilmiştir.

 

       Enerjide yaşanan özelleştirme ve zam fırtınasının tek sorumlusu AKP hükümeti, yani her şeyi tek başına belirleyen Cumhurbaşkanı hükümet sistemidir.

 

       Türkiye’deki elektrik enerjisi fiyatlarının artışında elbette ki küresel çaptaki artışların etkisi vardır. Ancak iktidarın 1 Euro’nun 16 TL’ye dayandığı koşullarda alım gücünü yok sayarak “Avrupa’da en ucuz elektriği biz veriyoruz” açıklamasının gerçeği yansıtmadığı açıktır.

 

       Kamunun 1 liraya ürettiği elektriğe biz 7 lira ödüyoruz. Bunun adı katmerli soygundur. Ve bu soygunun ardında enerji alanındaki özel şirketleri kurtarma operasyonu yatmaktadır.

 

       Oysa yapılan çalışmalar; enerji üretim ve dağıtımını kamulaştırıp vergi adaletsizliği yaratan KDV de devre dışı bırakıldığında hem halkın hem de ticaret ve sanayi kuruluşlarının faturalarını yarı yarıya düşürmenin mümkün olduğunu ispatlamaktadır.

 

       GEÇİNEMİYORUZ! ARTIK YETER!

 

       Yaşanan bu durumun sorumlusu tek adam rejimi ve onun emek düşmanı politikalarıdır. Kendi yandaşlarının kasaları daha fazla dolsun, çıkar çevrelerinin çarkları dönsün diye halk yoksullaştırılıyor, sefalet ve açlık büyüyor.

 

       Artık mızrak çuvala sığmıyor, bıçak kemiğe dayandı.  Ülkenin dört bir yanında yurttaşlar evlerine ve işyerlerine gelen yüksek faturaları yakıp “geçinemiyoruz” diye sokağa çıkıyor, ülkenin birçok yerinde işçi grevleri ve hak arama mücadelesi de büyüyor!

 

       Ülkenin Dört Bir Yanından Aynı Talepler Yükseliyor:

 

       • Tüm Tüketim Maddelerine Gelen Zamlar Geri Alınsın!

       • Enerji Üretim ve Dağıtım Şirketleri Kamulaştırılsın!

       • Şeffaf Ve Hesap Verebilir Kamu Yönetimi Hayata Geçirilsin!

       • Ulaşım, Su Gibi Temel Kamu Hizmetleri Üzerindeki Ağır Maliyetleri Oluşturan Elektrik ve                    Akaryakıttan, ÖTV ve KDV Sıfırlansın!

       • Temel Tüketim Maddelerindeki KDV Tamamen Kaldırılsın!

       • Kamu Özel İş birliği Projeleri, Döviz Garantili İhaleler Sonlandırılsın!

 

       Emekçiler, yoksul halk susmuyor, artık susmayacak. Birbirinden ve dayanışmadan güç alan emekçiler ve halk, baharın müjdecisi olan direnişleri, umudu yeniden yeşerten mücadele birlikteliklerini çoğaltarak aydınlık yarınlara yürüyor.

 

       Zamların geri alınması için, krizi yaratanların, yıllardır sefasını sürenlerin artık cefasını da çekmesi için herkesi bu ortak mücadeleye omuz vermeye yan yana gelmeye davet ediyoruz.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK, Zamlara, Karşı, Eylemlerini, Sürdürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı