Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 14:21 Bu haber 881 kez okundu
 
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor
Samsun Valiliği, taşıt kullananları 1 Aralık'ta başlayacak olan Kış Lastiği Uygulaması konusunda uyardı
ASAYİŞ Haberi
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor

Samsun Valiliği Ticari amaçlı ve yolcu taşımada kullanılan araçların 1 Aralık 2019 Tarihinden itibaren 4 ay süreyle kış lastiği kullanmalarının zorunlu olduğunu ve bu kurala uymayanların 625 TL para cezası ile cezalandırılacağını duyurdu.

 

Samsun Valiliği'nden Kış Lastiği uygulaması ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: "


" 09.02.2017 tarihli ve 29974 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan 687 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 2.maddesiyle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu‘na “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu” başlıklı 65/A maddesi eklenmiş olup denetimlerimiz bu çerçevede yapılmaktadır

  Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanması zorunludur. 

  İl sınırları içerisinde ise kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenmektedir.

  Bu çerçevede Valiliğimizce İlimiz sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlar için her yılın      “1 Aralık tarihi ile takip eden yılın 1 Mart” tarihleri arasında Kış Lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

  Kış Lastiği “7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik” şeklinde tanımlanmaktadır.

   Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin ise tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

  Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

  Seyir esnasında herhangi bir sebeple değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastikler de kış lastiği olmak zorundadır.

 Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake)  işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti bulunması gereklidir.

  Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

   Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den; kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz.

  Yapılan denetimlerde kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereğince 625 Türk Lirası İdari Para Cezası uygulanacaktır.

 Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamakla birlikte, can ve mal güvenliği için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediyoruz. "     

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kış, Lastiği, Uygulaması, 1, Aralık'ta, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı