Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 19:03 Bu haber 2432 kez okundu
 
Kızılırmak Deltası'nda Yangına ve Yapılaşmaya Tepki Eylemi
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde önceki gün çıkan ve 2 bin dönüm alanın yandığı yangın bugün düzenlenen yelem ve basın açıklaması ile protesto edildi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Kızılırmak Deltası'nda Yangına ve Yapılaşmaya Tepki Eylemi

Doğa Fotoğrafçısı Hasan Aktürk'ün çağrısı ile bir araya gelen gönüllüler ve STK Temsilcileri, yangını ve Delta'daki yapılaşma çabalarını protesto etti, yangının araştırılması ve suçluların bulunmasını istedi.

 

Düzenlenen eyleme ADD Samsun Şubesi, Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği (EKOBİD) Samsun Woswos Kulübü, HAYTAP, HAGDER (Hayvan Gönüllüleri Derneği) , SAMÇEP , Sanatçı Yaşar Gündem ve vatandaşlar katıldı.

 

Burada gerçekleşen eylemde bir açıklama yapan Hasan Aktürk şunları söyledi:

 

" İçimiz yandı. haberler can kaybı yok dedi. Öyle ki yılanlar , ağaçlar böcekler yandı. Delta onların yaşam aşlanı. Ramsar Bölgesi'nde Cumhurbaşkanlığı korumasına sokulmayıp, Nisan Ayında imara açılan bir alanın Eylül ayında yanması soru işretleri ile doludur. Bizler buna sessiz kalamayız. Binalar yapılmayacağı söyleniyor, o zaman neden imara açtınız?  İçimiz yandı daha fazla yakmayın. 


PİDECİ VAR, DOĞA BİLİM OKULU NEREDE?

 Burası Allı Turnaların yaşam alanı. Allı Turnam Türküsündeki  turna burada yaşıyor.  Bu sene yavrulayamadı. Çünkü az ileride bir pideci yapıldı. Buna da Doğa Bilim Okulu dediler, adeta bizim aklımızla adeta alay ediyorlar. Belli ki bir proje adım adım ilerlemektedir. 

Türkiye'de sadece 20 çift Allı Tuna var.  3 tanesi Delta'da bir tanesi işte bu alanda yaşıyor, ürüyor, seneye tekrar geliyor. Bu sene yavrulayamadılar seneye gelirler mi; ben sanmıyorum. Sizin yatak odanıza belediye tesis yapsa  orada yaşar mıydınız? Allı turnalarımız  yok artık.. Samsun öksüz.. Doğa Bilim Okulu ve kır lokantası dediniz. Pideci var Doğa Bilim Okulu nerede. 

FOTOĞRAFÇILARA YASAK, DENİZ BİSİKLETİ İLE TALANA SERBEST

Fotoğrafçılar araçla kuşları ürkütüyor dediniz, fotoğrafçıları deltaya sokmadınız, ama deniz bisikleti ile saati 30 liraya su kuşlarının, kaplumbağaların, yılanlarının yuvalarını talan etmek serbest . Yılkı atlarını deltadan çıkartmak istiyorsunuz, Midilli atlarını Delta'ya getiriyorsunuz. Onlar da çocukları ısırıyor. On binlerce su kuşunun üreme alanını işgal ettiniz Manda ile uğraşan , çiçekle ilgilenen  çiçekle uğraşanları, köylüleri, fotoğrafçıları, köylüleri, spor yapanları, saz işçilerini, koyunculuk ve hayvancılık yapan insanları küstürdünüz. Deltaya gelmiyorlar.

DELTAYI ÇAKALLAR VE DOMUZLAR BASTI

Deltayı şu anda çakallar ve domuzlar bastı. Koyunları Deltadan çıkarttınız çoban köpekleri çekildi, fotoğrafçılar ve gönüllüler de gitmeyince meydan çakallara ve domuzlara kaldı.  Sağlık Bakanlığı bisikletler verdi ücretsiz binilsin gezilsin diye. Nerede o bisikletler. Şimdi saat 10 liraya , akülü araba saati 200 lira, otobüsle Delta'da adam gezdirmek sadece SAMKUŞ'un fikri.

SAZ KESİMİ BAŞLAMAZSA GÖLLER KURUYACAK

Saz kesimi yeniden başlamazsa göl ağızlarının takıanacağını ve 3-5 yıla kalmaz göllerin kuruyacağını  biliyor musunuz. Saz işçileri derhal saz kesimine başlamalıdır. Saz kesimi yöre hakınıa ciddi bir gelirdir. Sizler yılanların göç zamanını bilemediniz yılanları ezdiniz, leylek yuvalarını çaldırdınız. Deltaya, doğal alanlara, kuşların yaşam alanlarına pideci yaptınız. Şimdi delta yandı, kuşlar yandı, böcekler, kaplumbağalar yandı. Bizimiçimiz yandı.

 

DELTA YÖNETİMİ SAMKUŞ'TAN ALINSIN, TEKRAR MİLLİ PARKLARA DEVREDİLSİN!


Doğayı ve insanları küstürmeyin. Taleplerimiz: Yangınlar gösteriyor ki eksiklik var. Acil yangın hava aracı  gerekiyor. Delta Yönetimi SAMKUŞ Görevden alınmalı, Mili Parklara tekrar verilmedidir. Delta Yolu açılmalıi, fotoğrafçılara uygulanan yasaklar kaldırılmalı. Koyunculuk ve hayvancılık, saz kesimi serbest bırakılmalı,  bisiklet ve akülü araçlar parasız olmalı.  STK 'lar ve gönüllüler yönetimde söz sahibi olmalı."

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kızılırmak, Deltası'nda, Yangına, ve, Yapılaşmaya, Tepki, Eylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı