Haber Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 11:51 Bu haber 1113 kez okundu
 
Kuzey Irak'a Kara ve hava harekatı
Milli Savunma Bakanlığı'nın son dakika açıklamasına göre Kuzey Irak'ta, Hakurk bölgesindeki PKK hedeflerine kara ve hava harekatı düzenlendi.
ASAYİŞ Haberi
Kuzey Irak'a Kara ve hava harekatı

Komandoların dün saat 20.00'de başlattığı harekat sürüyor. Harekata 'Pençe' adı verildi.
    

Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesine kara ve hava harekatı başladı. Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı jetlerin atışlarıyla başlayan harekata komando tugayları da katılıyor.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Irak'ta hava ve karadan düzenlenen operasyonu harekat merkezinden takip etti. Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde başlatılan operasyonu gece süresince Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi'nden sevk ve idare etti.


Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Pençe Operasyon Planı çerçevesinde, 27 Mayıs 2019 öğleden sonra Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetlerimizin atışlarını müteakip saat 20.00’de Irak kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere karşı komando tugaylarımızla bir harekât başlatılmıştır.

 

Operasyon ATAK helikopterlerimizin de desteğinde planlandığı şekilde devam etmektedir.

 

Bu harekât ile Hakurk bölgesindeki terör örgütünce kullanılan mağara ve sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amaçlanmaktadır."

 


Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında harekata ilişkin bazı görüntüler de yer aldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kuzey, Irak'a, Kara, ve, hava, harekatı,
Yorumlar
Haber Yazılımı