Haber Detayı
17 Kasım 2021 - Çarşamba 15:56 Bu haber 7586 kez okundu
 
Levent Kuruoğlu veda mektubu yayımladı, Türk Eğitim Sen’den istifa etti.
Türk Eğitim Sen Samsun 1 No’lu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu MHP'nin aday olma baskısı ve uğradığı saldırı sonrasında sendika başkanlığından ve Türk Eğitim Sen’den istifa etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
Levent Kuruoğlu veda mektubu yayımladı, Türk Eğitim Sen’den istifa etti.

MHP’nin bir süredir “Başkan Adayı olma!” baskısı yaptığı ve geçtiğimiz Pazar Günü yapılması planlanan, ancak güvenlik nedeniyle ertelenen Türk Eğitim Sen Samsun 1 No’lu Şube genel kurulunda polisin önlemlerine rağmen  büyük bir grubun saldırısına uğrayan Türk Eğitim Sen Samsun 1 No’lu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu Baskılar ve dayatmalar sonrasında Sendika Başkanlığı ve sendika üyeliğinden istifa etti.

 

MHP, bir süredir Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen ve Türk Eğitim Sen 1 No’lu şube Başkanlarına aday olmaması konusunda baskı yapıyordu. Öyle ki Türk Sağlık Sen Samsun İl Başkanı Erdoğan Çakmak ve Türk Eğitim Sen Samsun 1 No’lu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu MHP İl Başkanlığı’na çağrılarak aday olmamaları uyarısında bulunulmuştu.

 

Türk Eğitim Sen Samsun 1 No’lu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu da baskılara direniş ve Aday olma kararı almıştı. Geçtiğimiz Pazar Günü yapılması gereken Türk Eğitim Sen Samsun 1 No’lu Şube Genel Kurulu içim Kuruoğlu, Emniyet Müdürlüğü ve ilgili makamlarla görüşerek güvenlik önlemi alınmasını istemişti.

 

Ancak, Türk Eğitim Sen Kongresi’nde güvenlik gerekçesi ile iptal kararının alınmasına rağmen Kuruoğlu, üye çoğunluğunun sağlanmadığı için seçimin ertelenmesi tutanağı için seçimin yapılacağı 23 Nisan İlköğretim Okulu’nda polisin de bulunmasına rağmen bir grubun saldırısına uğramıştı.

 

Bazı çevreler okulda MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak’ın da bulunduğunu ileri sürmüşlerdi.

MHP’nin aday olma baskısı ve Levent Kuruoğlu’nun uğradığı saldırı istifa getirdi.

Türk Eğitim Sen Samsun 1 No’lu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, bir veda mektubu yayımlayarak Türk Eğitim Sen Samsun 1 No’lu Şube Başkanlığı ve sendikasından istifa ettiğini açıkladı.

 

İşte Levent Kuruoğlu’nun Veda Mektubu

 

 

 

 

VEDA

 

KÂĞIT ÜSTÜNDEKİ SIFATLARIN BİZİM İÇİN BİR ÖNEMİ YOK

 

Çocukluğum 80 darbesinin karanlığında cezaevi kapılarında geçti. Bulunduğumuz hareketin içine girdiğimde küçücüktüm, cebimde çocukça hayallerimiz değil bizi her zaman onurlandıran hilal kadar aydınlık ideallerimiz vardı. Bizim kişiliğimiz olağanüstü dönemlerde oluştu.  İşte bu yüzden insanların gönlünde var olmayan, kâğıt üstündeki sıfatların bizim için bir önemi bulunmamaktadır.

 

SENDİKA ALIN TERİ DAVASIDIR

Bir Türk Milliyetçisi olarak benim için sendika alın teri davasıdır. Bağımsız sendikalar ekonomik ve sosyal adaletin tesisi için vazgeçilmezdir. Eğitim sendikaları  ise Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetişmesi için mücadele etmek gibi sorumluluğu da bulunmaktadır.

 

 

TÜRK EĞİTİM SEN ALIN TERİ DAVASINDAN UZAKLAŞTI

2003 yılında işyeri temsilcisi olarak başladığım, İlçe Başkanı, Şube Başkan Yardımcısı, Şube Başkanı, Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı olarak birçok kademesinde görev yaptığım Türk Eğitim Sen’in son dönemde hâkim politik tavrın etkisiyle alın teri davasından uzaklaştığı görüntüsü, üyelerimizin birçoğunda tepkiye sebep olmuştur. Zaman içinde ise politik iklimin tesiriyle şubeleri dizayn etmek üzere çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu süreç, hayatları boyunca kendi kabiliyetleri ve üye takdiri ile seçim kazanamayacak grupların, fitneyle başka yapılardan destek alarak sendika yöneticisi olma heveslerini kabartmıştır.  

 

Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu şubenin 7. Olağan kongresi öncesinde seçilecek şube başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin dizayn edilme çabaları, şubemizin üyeleri arasında gerginliğe sebep olmuştur. Baskıların artması üzerine 13 Kasım 2021 tarihinde, Samsun 1 Nolu Şubenin 137 şube delegesinin 100’ü kongreye gelmeme kararını yönetime bildirmiş ve kongrenin bir hafta sonraya bırakılması düşünülmüştür.

ÜYE OLMAYAN ÇOK SAYIDA KİŞİNİN LİNÇ ETMEYE YÖNELİK SALDIRISI

 

Ancak 14 Kasım günü kanunen seçimlerin yapılması ya da ertelenmesi için yeterli delege sayısının olup olmadığının seçim kurulu ve yöneticilerle tespiti gerekmektedir. Bu nedenle kongrenin yapılacağı İlkadım 23 Nisan Ortaokulu’na Şube Sekreterimiz İrfan AY ile gittiğimizde çok büyük kısmı üyemiz olmayan çok sayıda kişinin linç etmeye yönelik saldırısına uğradım.

 

Şiddet olaylarına rağmen kongre salonuna girerek, resmi işlemleri başlattık. Seçim Kurulu bizim dışımızda salona hiçbir delegenin gelmediğinin tespitini yaparak kongreyi 21 Kasım 2021 tarihine ertelemiştir.

 

 

 

HAYATLARI BOYUNCA YAPTIKLARININ KARA LEKESİNİ TAŞIYACAKLAR

 

Sadece kendi belirledikleri kişilerin yönetici olmasını isteyenler ve böyle bir yönetim anlayışını kabul ederek sendika yöneticisi olmaya çalışanlar hayatları boyunca yaptıklarının kara lekesini taşıyacaklardır. Şube yönetimlerini dizayn ettiklerinde üyeyi de kontrol altına alacaklarını düşünenler yanıldıklarını er veya geç anlayacaklardır.

 

 

Anlaşılan yeni bir tarih yazmak isteyenler, eskinin şahitlerini yok ederek işe başlamışlar. Çalışanların sosyal ve ekonomik sorunları hakkında eleştiri yapıyormuş gibi davranıp sadece, kafiyeli hamaset cümleleriyle yetinmek, Türk Eğitim Sen’i, başta üyeleri olmak üzere tüm eğitim çalışanlarına onurlu ve saygın bir yaşam düzeyi sağlamak amacından uzaklaştırmaktadır.

 

Sendikal anlayışımızda ortaya çıkan kırılmalar, demokratik yollarla seçimlerin birçok şubede yapılamaması ve yaşananlar karşısında sendika genel merkezimizin sessizliği sebebiyle Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanlığından ve Türk Eğitim Sen üyeliğinden istifa ediyorum.

“Koşan elbet varır; düşen kalkar;

Kara taştan su damla damla akar,

Birikir, sonra bir gümüş göl olur;

Arayan Hakkı en sonunda bulur...

 

Levent KURUOĞLU”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Levent, Kuruoğlu, veda, mektubu, yayımladı,, Türk, Eğitim, Sen’den, istifa, etti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı