Haber Detayı
18 Haziran 2016 - Cumartesi 14:19 Bu haber 2254 kez okundu
 
Liselerde Çağdışı Uygulamalar Var
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de bir bildiri yayınlayarak son günlerde yaşanan Liseli Öğrenci eylemlerini değerlendirdi.
EĞİTİM Haberi
Liselerde Çağdışı Uygulamalar Var

ÇYDD’nin bildirisinde şu görüşlere yer verildi: 2015- 2016 Eğitim - Öğretim yılı biterken bilim dışı, akıl dışı, çağ dışı uygulamalarıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidar sınıfta kaldı.

 İktidar, ne yazık ki, bu karneyi düzeltmenin yollarını aramak, ilgili bütün tarafların düşüncesini almak, beklentilerini öğrenmek yerine eğitim sistemini toptan alabora edecek yasa tasarılarını, uygulamaları, sözde reform paketlerini hayata geçirmeye çalışıyor.

20 günden fazla okula devam edemeyen ilk ve ortaokul öğrencilerinin sayısı üç milyonken bu yıl hiç okula gidemeyenlerin sayısına en az beş yüz bin çocuk eklendi. 
 Devamsızlık ürkütücü ve saklanamaz boyutta . Milli Eğitim Bakanlığı dört il ve dokuz ilçenin müdürlüklerine öğrencilerin devamsızlığını yok saydığını resmi bir yazıyla bildirmek zorunda kaldı.
Yasa dışı çalıştırılan çocuklara Suriyeli çocuklar eklendi. Birtakım vakıflar aracılığıyla devşirilen yoksul halk çocukları, “dini eğitim” adı altında taciz ve tecavüze uğradı. İktidar, bu kuruluşlardan hesap sormadı.

OKULA DEVAM ETMEYEN KIZ ÇOCUKLARININ SAYISI ARTTI

Eğitimde cinsiyet ayrımcılığı bütün hızıyla sürüyor. Son iki yılda örgün eğitime devam etmeyen kız öğrenci sayısı, açık lisede okuyan öğrenci sayısına oranla 458 bin kişi arttı. “Dindar ve kindar nesil yetiştirme” projesi ters tepti. Bugün aralarında imam hatip liselerinin de olduğu pek çok lisenin öğrencisi “Sırtımızı karanlığa, yüzümüzü aydınlığa döndük!” diyor. 
Liselilerin bu çığlığını duyuyoruz. Onları desteklemek, korumak; hakları olan laik, demokratik, bilimsel, çağdaş bir eğitime kavuşmalarını sağlamak için mücadele etmek baş görevimizdir.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Liselerde, Çağdışı, Uygulamalar, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı