Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 12:11 Bu haber 860 kez okundu
 
Makine Mühendisleri Odası Samsun Şubesi’nden Kaza Uyarısı
Makine Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Bayramda yaşanması muhtemel trafik yoğunluğu nedeniyle sürücüleri kazalara karşı önlem almaları konusunda uyardı.
YAŞAM Haberi
Makine Mühendisleri Odası Samsun Şubesi’nden Kaza Uyarısı

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Nail Yolaydın konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi. “Ülke genelinde kutlanacak Kurban Bayramı tatili nedeni ile seyahate çıkacak olan sürücüler trafikte yoğunluk yaşanmasına sebebiyet verecektir.

 

Meslek disiplinimiz kapsamında yer alan ulaşım konusunda, araç sürücülerinin kazalara sebebiyet vermemesi konusunda trafik kazalarını önlemek için alınması gereken tedbirlerin tekrar hatırlatılmasında yarar görülmüştür.

 

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarında her yıl çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirmekte, binlerce vatandaşımız yaralanmakta veya sakat kalmaktadır.

 

Ülkemizde 2018 yılında toplamda 1.229.364 trafik kazası gerçekleşmiş, bu kazalarda ise toplamda 6.675 kişi hayatını kaybetmiş ve 307.071 kişi yaralanmıştır.

 

Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi için alt yapı hizmetleri, acil müdahale ve ilkyardım, kaza sonrası kurtarma hizmetleri, eğitim, ilgili mevzuat düzenlemeleri ve denetim hizmetlerinin yerine getirilmesi ile mümkündür.

 

Trafik kazalarına bakıldığında; kusurların yüzde 89,5’inin sürücü, yüzde 8,4’ünün yaya, yüzde 0,9’unun yolcu, yüzde 0,6’sının taşıt ve yüzde 0,6’sının da yol kaynaklı olduğu görülmektedir.

 

Trafik kazalarının çoğunlukla bir an önce evine kavuşmak isteyen sürücülerin kuralları ihlal etmesiyle yaşanmakta olup, bu nedenle uzun yolculuklarda son bir saatte daha dikkatli olunması gerekmektedir.

 

Trafik kazalarını önleyebilmek için;

  • Kullanacağınız aracın bakımlarının yapılmış olması, lastikler, frenler, direksiyon, farlar ve cam sileceklerinin mutlaka iyi çalışır durumda olması gerekmektedir.
  • Sürücülerin yolculuk öncesi dinlenmeleri ve uykusuz yola çıkmamaları gerekmektedir.
  • Kazaların en önemli nedenlerinden biri de aşırı hızdır. Hız limitlerine uyulmalıdır. Unutmayınız ki hızınız arttıkça kontrolünüz azalmaktadır.
  • Sürücü ve araçta bulunan yolcuların mutlaka emniyet kemeri takılı olmalıdır.
  • Mecbur kalınmadıkça bagaj dışı hiçbir eşyanın araç içerisinde bulundurulmaması gerekmektedir.
  • 10 yaş altı çocuklarımızın kesinlikle ön koltukta seyahat etmelerine müsaade edilmemelidir.
  • 0-5 yaş arası çocukların mutlaka çocuk koltuğunda emniyet kemeri takılı vaziyette seyahat etmeleri sağlanmalıdır.
  • Trafik kurallarına uyulmalı, uyulmayan her kuralın kazaya sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.
  • Alkollü araç kullanılmamalıdır.
  • Seyahatler esnasında 2 saatte bir mola verilip vücudun hareket etmesi sağlanmalıdır.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Makine, Mühendisleri, Odası, Samsun, Şubesi’nden, Kaza, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı