Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 18:25 Bu haber 3002 kez okundu
 
Mali Müşavirlerden Tedbir Paketinde Beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmemesine tepki!
Korona virüsü kapsamında Türkiye’de alınan önlemlerin sadece bazı sektörleri kapsadığını ve çalışanlara ayrımcılık yapıldığını belirten, Türkiye'de 85 Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeciler Odaları ortak bir basın açıklaması yaparak taleplerini dile getirdi.
EKONOMİ Haberi
Mali Müşavirlerden Tedbir Paketinde Beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmemesine tepki!

Tepkilerini ortaya koymak için  kendilerini Maliye Bakanlığı’na zincirleyen Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası yöneticileri gözaltına alındı.

 

HİÇBİR BEYAN VE BİLDİRİM İNSAN SAĞLIĞINDAN DAHA DEĞERLİ OLAMAZ 

 

85  mali müşavirler odasının başkanları,  Açıklanan tedbir paketinin içerisinde büyük risk altında bulunan meslek mensuplarının unutulduğunu,  Vergi ve SGK ödemelerinin uzatıldığını, ancak,  beyan ve bildirimlerin uzatılmasının  düşünülmediğini ifade ettiler. Mali Müşavir Odalarının Yöneticileri, " Tedbir paketi açıklanmadan günler öncesinde meslek odalarımız, TÜRMOB aracılığıyla Gelir idaresi Başkanlığımıza olayın ciddiyetini bildirmiş, alınması gereken tedbirler ve meslek örgütümüzün haklı talepleri iletilmiştir. Bu anlamda dün olduğu gibi yarınlarda da, sağlıklı koşullarda mesleğimizi icra edebilmek için, bizler de ofislerimizi kapatmak, dış dünyadan uzaklaşmak, kendimize ve ailemize sağlıklı yaşam koşulları oluşturmak istiyoruz. 

 

AİLELERİMİZLE BİRLİKTE 1 MİLYON KİŞİ KORONAVİRÜS TEHDİDİ ALTINDA 

 

Hiçbir beyan ve bildirim insan sağlığından daha değerli olamaz. Salgın sebebiyle yaşanan olağanüstü koşullarda uygulanmak üzere açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi TÜRMOB ve bağlı bulunduğu 85 meslek odası olarak desteklenmekte ancak, pakette yer alan vergisel tedbirleri doğru ancak eksik buluyoruz.!  Bu nedenle 120 bin meslek mensubumuz en büyük risk grubu içerisinde yer almakta, çalışanları, aileleri ve yakın çevresi dikkate alındığında 1 milyon kişi korona virüsü (covid-19) salgını ve tehdidi altındadır." dedi.

 


SAMSUN SMMMO BAŞKANI DİLAVER ÖĞÜTÇÜ DE AÇIKLAMA YAPTI

 

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Dilaver ÖĞÜTCÜ da , Coronavirüs Salgını hakkında meslek camiasının yaşadığı sorunlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 


BEYANLAR UZATILMADI, BİNLERCE FATURAYI ELDEN GEÇİRİYORUZ!

 

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamalarda evde kalınması gerektiğini, insanların izole edilmesinin virüsün yayılmasının önüne geçilmesi için şart olduğunu belirtmekte bu kapsamda Samsun da AVM’lerin kapandığını, bazı işyerlerinin yasal yoldan kapatıldığını belirten Oda Başkanı “Ancak beyanların uzatılmaması nedeniyle meslektaşlarımız nereden hangi ortamdan geldiği belli olmayan binlerce fatura ve evrakı elden geçirerek kayıt yapmaya ve beyanname düzenlemeye mecbur bırakılmaktadır” dedi.


İŞYERLERİ KAPALI MALİ BELGELER BİZE ULAŞMIYOR

 


Yaşanmakta olan süreçte mali belgelerin kendilerine ulaşması ve bürolarda kayıtlarının yapılmasının imkansız hale geldiğine dikkat çeken ÖĞÜTCÜ, hem kendileri hem de bürolarda çalışan personellerin mesleki sorumlulukları sebebiyle çaresiz kaldıklarını belirtti. Oda Başkanı, "TÜRMOB tüm odaların katılımı ile bir bildiri yayınlayarak taleplerini dile getirdi biz de Samsun olarak katılımcı olduk."  dedi.

 


TÜM BEYAN VE BİLDİRİM SÜRELERİ ERTELENSİN !

 

“Bu süreçte, tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesi, mücbir sebep halinin kabulü, tüm prim hizmet belgelerinin, e-Defter beratlarının yüklenme süresini ve vergi incelemelerinin ertelenmesi gerekmektedir. Ayrıca bu süreçte yaşanacak tahsilat sıkıntıları dikkate alınarak iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına meslek mensuplarının da dahil edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda erteleme sağlanması için Samsun milletvekillerimizi de bilgilendirerek destek talebinde bulunduk, olumlu sonuç almayı umut ediyoruz. ” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mali, Müşavirlerden, Tedbir, Paketinde, Beyan, ve, bildirim, sürelerinin, ertelenmemesine, tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı