Haber Detayı
06 Ağustos 2016 - Cumartesi 12:21 Bu haber 5834 kez okundu
 
MASUM İNSANLAR HAK KAYBINA UĞRAMASIN
Samsun Akademik Elemanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rifat ŞAHİN suçluların belirlenmesi aşamasında dedikodulara ve kötü niyetli ihbarlara itibar edilmemesini ve masum insanların hak kaybına uğramasının önüne geçilmesini istedi .
EĞİTİM Haberi
MASUM İNSANLAR HAK KAYBINA UĞRAMASIN

“Dedikodu ve kötü niyetli ihbarlara itibar edilmesin”

Bir basın açıklaması yapan Şahin, “Ülkemizde, 15 Temmuz 2016 tarihinde,  yasadışı yollarla demokrasiyi askıya alarak yönetime el koyma kalkışmasında bulunan hainleri nefret ve şiddetle kınıyor, bu uğurda can veren şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve yaralanan kahramanlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Hangi cemaat ya da topluluk tarafından, hangi yönetim kadrosuna karşı yapılırsa yapılsın her türlü darbeye karşı olmak demokrasiye inanan, ülkesini seven, insanlığa hizmet eden herkesin görevidir.  “ dedi.

MASUM İNSANLAR HAK KAYBINA UĞRAMASIN

İnsanların bireysel inanç ve ibadet özgürlüğüne saygı göstermenin ve sahip çıkmanın  alkışlanacak bir durum olduğunu belirten Prof.Dr. Şahin; “ Ancak birilerine kutsallık atfedilerek her söylediğini kutsal emir gibi algılayıp sorgusuz yerine getiren cemaat elemanlarının devletin en önemli kurumlarına sızarak yarattığı kargaşa, ülke ve toplum olarak çok ciddi bir travma yaşamamıza yol açmıştır. Kararlarını ülkenin-toplumun-bireyin hakları ve yararları doğrultusunda değil, şeyhinin düşünceleri doğrultusunda veren yargıçların, savcıların, güvenlik kuvveti mensuplarının ülkeye ne kadar zarar verdiği acı bir tecrübe ile bir kez daha görülmüştür.

Bu olumsuz olayların ardından suçluların saptanması, askeri ve sivil alandaki uzantılarının temizlenmesi süreci başlatılmıştır. Dileğimiz odur ki bu süreç yeni travmalara neden olmasın, olağanüstü hal en kısa zamanda sona ersin, dedikodulara ve kötü niyetli ihbarlara itibar edilmesin, masum insanlar hak kaybına uğramasın. “ diye konuştu.

KADRO BEKLEYEN AKADEMİSYENLERİN KADROLARI BİR AN ÖNCE İLAN EDİLSİN

Şahin açıklamasını şöyle tamamladı: “Ülkemizin son yıllarına damgasını vuran bu cemaatleşmenin üniversitemizi de etkilediği bir gerçektir. Aynı kadroya başvurmalarına rağmen akademik puanları daha düşük olanların kayırılarak atanması bu düşüncemizi pekiştirmektedir.  Suçluların özenle saptanıp cezalandırılması kadar, bu süreçte haksızlığa uğrayan akademik ve idari personelimizin haklarının teslim edilmesi de önemlidir. Bunun için son sekiz yılda üniversitemizde yapılan görevlendirme, yükseltilme, atama ve soruşturma kararlarının incelenmesi yeterlidir.

Eğitim kurumları Atatürk ilkeleri ve laiklik temelinde yeniden yapılandırılmalı, Üniversitelerde tek ölçü bilim ve bilimsel düşünce olmalı, daha özgür, özerk ve çağdaş üniversite için tüm atamalarda, yandaşlık yerine liyakat ve bilimsel kriterler uygulanmalıdır. Bu bağlamda yıllardır bilimsel kriterleri sağlamasına karşın kadro bekleyen akademisyenlerin kadroları bir an önce ilan edilmelidir. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: MASUM, İNSANLAR, HAK, KAYBINA, UĞRAMASIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı