Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 10:59 Bu haber 1773 kez okundu
 
Mehmet Özdağ Yazdı:Enerji Fiyatları Yoksulluğumuzu Artırıyor
Son bir yılda elektrik fiyatları sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatmada yaklaşık 71, meskende ise 30’un üzerinde artmıştır.
GÜNDEM Haberi
Mehmet Özdağ Yazdı:Enerji Fiyatları Yoksulluğumuzu Artırıyor

 

Elektrik kullanımı artık en doğal insan hakları arasında yer almaktadır. Ancak ülkemizde yıllardan beri ithal fosil yakıt tüketimine bağlı savurgan enerji politikaları ile elektrik enerjisi pek çok vatandaşımız tarafından satın alınabilir olmaktan çıkmıştır. Sanayi, ticaret ve tarımsal sulamada ise enerji maliyetlerinin aşırı artışı her alanda üretimi durdurma noktasına getirmiştir.

Elektrikte Tanzim Satış Dönemi

Son bir yılda elektrik fiyatları sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatmada yaklaşık 71, meskende ise 30’un üzerinde artmıştır.

Bugün elektrikte abone grupları toplamında abone sayısı 42.5 milyona olup, mesken abone sayısı 35 milyona ulaşmıştır. Ancak 2.5 milyon mesken abonesi ihtiyaç duyduğu elektriği satın alabilecek durumda değildir. Yani mesken abonelerinin en az 7’si ihtiyaç duyduğu elektriği satın alabilecek güçte değildir.

Bu gerçeklik karşısında AKP’nin saray rejimi toplumun gıda, sebze ihtiyacını ucuza karşılamak üzere uygulamaya koyduğu tanzim satış yöntemine benzer bir yöntemi uygulamaya koyarak “elektrikte tanzim satış” dönemini başlatarak Elektrik Tüketim Desteği uygulamasını başlatmıştır.

Elektrik tüketim desteği; her ay 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat, 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat, 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat karşılığı olarak verilmeye başlanılmıştır.

Satın alma gücü olmayan hanelere 150 kilovatsaate kadar destek verilmesi doğru bir uygulama olmakla birlikte, toplumun 7’sinin şiddetli yoksulluk içerisinde yaşaması kabul edilemez.

Elektrik faturalarında yer alan ve maliyetler ile hiçbir ilişkisi olmayan TRT fonu derhal iptal edilmelidir. Belediye tüketim vergisi, enerji fonu gibi mevcut fonlar azaltılmalı ve “enerji verimliliği fonu” olarak yeniden düzenlenmelidir.

AKP Enerjimizi Boşa Harcıyor

AKP’nin 17 yıllık kesintisiz iktidar döneminde her alanda sınırsız bir tüketim ve savurganlık yönetim kültürü haline gelmiştir.

Toplumumuza dayatılmış olan tüketim kültürü derhal terkedilmeli. Verimlilik ve tasarruf odaklı kültürel dönüşüm ve buna bağlı üretken bir toplumsal yapı oluşturulmalıdır. Kültürel dönüşüm sağlanmadan yalnızca yasalarlaenerji verimliliği sağlanamaz ve sürdürülemez.

Enerji tasarrufunu, ev işlerini sadece kadınların yapıyor olmaları ön kabulü ile ele alan cinsiyetçi yaklaşımlar kabul edilemez.

Üretken bir toplumsal yapının kurulması kadınların huzurla, güvenle, adil, eşit ve özgürce toplum yaşamında yer alması ile mümkün olabilir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Mehmet, Özdağ, Yazdı:Enerji, Fiyatları, Yoksulluğumuzu, Artırıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı