Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 11:26 Bu haber 1605 kez okundu
 
Memur Sen: “Engelsiz bir hayat için herkes sorumluluk almalıdır”
Samsun Memur- Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Murat Kiper 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
YAŞAM Haberi
Memur Sen:  “Engelsiz bir hayat için herkes sorumluluk almalıdır”

 

Kiper açıkamasında şunları söyledi:

 

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir kutlama günü değil farkındalıkları artırma günüdür.

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilen bu gün, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür.

 “Engel yoktur engeller vardır.”sloganıyla faaliyete başlayan Memur-Sen Engelliler Komisyonumuz, engellenmenin temel kaynaklarını ortadan kaldırmayı birinci hedef olarak belirlemiştir.

Ülkemizde 10 milyondan fazla engelli vatandaşımız çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır. Bu sorunların çözümü ile birlikte, engelleri ortadan kaldıracak tedbirleri almak da önemlidir.

Ancak buna rağmen, engelli çalışanlar olarak iş hayatımızda bazı zorluklarla karşı karşıya kal-maktayız.

Yardımcı hizmetler sınıfına atanan engelli memurlar, engellerinden dolayı kendilerine verilen görevleri tam anlamıyla yerine getirememektedirler.

Sendikamız engelliler komisyonu olarak, eğitimine bakılmaksızın yardımcı hizmetler sınıfın- dan istihdam edilen engelli çalışanlarımızın sorunlarının ivedilikle çözüme kavuşturulması bizleri mutlu edecektir.

Engelli öğrencilerimize, mesleki eğitimlerinin daha kolay verilebilmesi için gerekli düzenle- menin yapılması beklentimizdir.

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda yetersizliğin ve yaşanılan birtakım zorlukların nedeni en- gelli olma durumu değil, fiziki sosyal ve ekonomik engellemelerle karşılaşmamızın getirdiği  engellerdir.

Çalışma hayatında yer almayan engelli vatandaşlarımız devletimizin ödediği engelli maaşlarının aile başına düşen gelirin hesaplanması sonucu, 2022 aylıklarını alamamakta, engelli vatan-daşımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır.

Dileğimiz çalışamayan her engellinin ekonomik standardının yükselmesi, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca ödenen engelli maaşlarının uygun standartlara ulaştırılarak çalışa- mayan engelliler arasındaki eşitsizliğe son verilerek, bu yanlış uygulamanın bir an önce orta- dan kaldırılmasıdır.

Biz sendika olarak,  engelli vatandaşlarımızın belirli gün ve haftalarda değil yılın 365 günü    yanlarında olduğumuzun bir kez daha altını çiziyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Memur, Sen:, , “Engelsiz, bir, hayat, için, herkes, sorumluluk, almalıdır”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı