Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 19:41 Bu haber 628 kez okundu
 
Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız’dan açlık-yoksulluk sınırı açıklaması
Samsun Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk sınırı araştırma sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
YEREL YÖNETİM Haberi
Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız’dan açlık-yoksulluk sınırı açıklaması

Hamdi Yıldız açıklamasında;

 

“Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Eylül ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.473,1 TL, yoksulluk sınırı ise 7.187,3 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Eylül ayında Ağustos ayına göre gıda  fiyatlarında ortalama yüzde 1,29’luk bir artış yaşandı.

 

Eylül ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 18,65 artışla patlıcan, yüzde 16,83 artışla sivri biber, yüzde 13,73 artışla muz, yüzde 9,76 artışla kuru soğan; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 22,07 azalışla limon, yüzde 13,48 azalışla elma, yüzde 12,26 azalışla balık, yüzde 7,13 azalışla erik  fiyatlarında yaşandı.” dedi. 

 

 

GİYİM VE ULAŞTIRMA FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI 

 

İl Temsilcisi Hamdi Yıldız açıklamasına devam ederek: “Eylül ayında Ağustos ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 1,58’lik bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 9,76 artışla sweatshirt, yüzde 5,41 artışla örgü yünü fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim  fiyatlarında Ağustos ayına göre yüzde 2,43 azalışla tişört, yüzde 0,63 azalışla spor ayakkabısı, yüzde 0,33 azalışla ayakkabı  fiyatında düşüş gözlemlendi. 

 

Eylül ayında Ağustos ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,41’lik bir artış olduğu belirlendi. Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,64 artışla LPG dolum ücreti, yüzde 2,43 artışla bisiklet fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Ağustos ayına göre yüzde 6,3 azalışla şehirlerarası otobüs ücreti, yüzde 2,91 azalışla araba kiralama ücreti fiyatlarında düşüş gözlemlendi.” dedi. 

 

HABERLEŞME VE EĞİTİM-KÜLTÜR FİYATLARINDA DA ARTIŞ YAŞANDI 

 

İl Temsilcisi Yıldız açıklamasını; “Eylül ayında Ağustos ayına göre haberleşme  fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,37’lik bir artış olarak yansıdı. Haberleşme  fiyatlarında Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 15,47 artışla Ptt koli gönderme ücreti, yüzde 1,28 azalışla telefon görüşme ücreti  fiyatlarında olduğu gözlendi. 

 

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,82’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür  fiyatlarında Ağustos ayına göre değişimin yüzde 6,21 artışla özel üniversite ücreti, yüzde 4,51 artışla televizyon, yüzde 3,08 artışla kablo özel yayın hizmetleri  fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür  fiyatlarında yüzde 19,12 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 3,53 azalışla özel lise ücreti fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.”diye tamamladı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Memur-Sen, Samsun, İl, Temsilcisi, Hamdi, Yıldız’dan, açlık-yoksulluk, sınırı, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı