Haber Detayı
29 Ağustos 2016 - Pazartesi 17:49 Bu haber 2726 kez okundu
 
MERT IRMAĞI'NDAKİ KATLİAMIN FAİLİ BULUNDU
Samsun Valiliği Meet Irmağı'ndaki balık ölümlerinin Düzenli Katı Atık Depolama Sahasında yer alan sızıntı suyu olduğunu , firmaya hem Çevre İl Müdürlüğü, Hem de Tarım il Müdürlüğü tarafından para cezası yazılacağı bildirildi.
- Haberi
MERT IRMAĞI'NDAKİ KATLİAMIN FAİLİ BULUNDU

Mert Irmağı'ndaki kirlenmenin ve balık ölümlerinin basında yeralması ve CHP Samsun İl Başkanı'nın konu ile çıklanmasının ardından harekete geçti ve kirliliğin kaynağını buldu.

 Valilik konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: " Son  günlerde Canik İlçesi Mert Irmağında yaşanan balık ölümleri ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 27.08.2016 tarihinde gelen telefon ihbarına istinaden, söz konusu şikâyetin yerinde incelenmesi için İlimiz, İlkadım İlçesi, Derebahçe Mevkiinden geçen Mert Irmağında adı geçen müdürlükçe denetim yapılmıştır. Yapılan denetimde dere boyunca balık ölümlerinin bulunduğu görülmüştür. Bu mevkii de yer alan bir marketler zincirine ait deponun yanından dereye bağlantılı bir menfezin bulunduğu ve bu menfezden söz konusu balıkların ölümüne neden olduğu düşünülen atık suların aktığı tespit edilmiştir. İlkadım İlçe Jandarma Komutanlığıyla birlikte menfeze akan dere boyunca gözlem yapılmış ve yapılan gözlemlerde Çorak Köyü içerisinden geçen derede de aynı atık suyun aktığı tespit edilmiştir.

ATIK SU VİDANJÖRLE TAŞINIRKEN SIZMIŞ

Muhtemel atık suyun kaynağının leceği kanaatiyle bu tesise gidilmiştir. Söz konusu Düzenli Katı Atık Depolama Sahası’nın işletme yetkisini bir firmaya devrettiği, bu nedenle tesisin işletmesini bu firmanın yaptığı beyan edilmiş ve sözleşme denetim anında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilmiştir. Düzenli katı atık depolama sahasında yapılan denetimde atık suyun doğrudan deşarjıyla ilgili tespit yapılamamıştır. Fakat denetim anında tesis işletme yetkilisi firma tarafından sızıntı suyunun biriktirildiği havuzdan atık su arıtma tesisine vidanjörle taşıma işlemi yapıldığı ve bu işlem sırasında sızıntı suyunun dışarı yanlışlıkla taştığı beyan ve itirafıyla olay tespit edilebilmiştir. Olayla ilgili olarak, İlkadım İlçe Jandarma Komutanlığı, Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve tesisi işleten yetkilisiyle birlikte tutanak tutulmuş ve ortak imza altına alınmıştır.

73 BİN LİRA PARA CEZASI KESİLECEK

Ayrıca İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından da aynı gün dereden ve ölen balıklardan numune alınmıştır. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. Maddesinin (ı) bendinde “Bu Kanun ve bu Kanun uyarınca çıkarılan yönetmeliklere aykırı olarak ülkenin egemenlik alanındaki denizlere ve yargılama yetkisine tâbi olan deniz yetki alanlarına, içme ve kullanma suyu sağlama amacına yönelik olmayan sulara atık boşaltanlara 24.000 Türk Lirası İdarî para cezası verilir.” hükmüne amirdir.
İlgili Kanun gereği 28.12.2015 tarih ve 29576 sayılı 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek idari Para Cezalarına İlişkin Tebliğe (2016/1)  istinaden bu yılki miktar 49.095 TL olup, bu hüküm kapsamında  Düzenli Katı Atık Depolama Tesisini işletmeye yetkili firmaya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce idari yaptırım işlemi uygulanacaktır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: MERT, IRMAĞI'NDAKİ, KATLİAMIN, FAİLİ, BULUNDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı