Haber Detayı
27 Ağustos 2016 - Cumartesi 14:15 Bu haber 2527 kez okundu
 
MHP’den Mithat Paşa Lisesi tepkisi
MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin Mithat Paşa Lisesi’nin taşınma kararına tepki göstererek, “ Bir şehrin Kültürel Mirasını aceleci bir kararla harcamak çok büyük bir hatadır.” Dedi.
SİYASET Haberi
MHP’den Mithat Paşa Lisesi tepkisi

“Mİthatpaşa Lisesi’nin naklinden vazgeçilsin"

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Tekin, “ İnsanların yaşadıkları şehirlerle aralarında kurdukları bağ  değişik örneklerle sınıflandırılabilir. Fakat bazı önemli objeler vardır ki, onlar bütün şehir halkının ortak değeridir ve bazen farkına varmasak ta aslında herkes için bir öneme sahiptir. Mithat Paşa Lisesi 1920’lerde eğitim faaliyetlerine başlamış ve neredeyse Cumhuriyetimizle yaşıt, son Türk Devletinin kuruluşundan bu güne kadar Samsun tarihine şahitlik etmiş önemli bir eğitim kurumudur.

Bu güne kadar on binlerle ifade edebileceğimiz mezun sayısının yanında, Samsun da kent bilinci ve insanların sosyal yaşamları anlamında da önemli bir merkezdir. Öyle ki okul, tarihi süreçte bir adres noktası haline gelmiş ve Mithat Paşa ismiyle birlikte tarihi, kültürel,  sosyal ve sosyolojik anlamda insanların hayatındaki yerini almıştır.  ”diye konuştu.

KENT KÜLTÜRÜ VE KENT BİLİNCİ GAYRETLERİNE ZARAR VERİYOR

Mithat Paşa Lisesi’nin başka bir alana nakledilerek yerine başka bir okulun getirilmesinin anlatmaya çalıştıkları unsurları yok saymak anlamına geleceğini bildiren Tekin, “ Samsun da oluşturulmaya çalışılan kent kültürü ve kent bilinci gayretlerine de zarar vermektedir. Şehrimizin ihtiyacı ne kadar ve neredeyse kurulmasının taraftarı ve destekçisiyiz. İhtiyaç duyulan her hangi bir eğitim kurumunun oluşturulmasında yaşanan sıkıntıların veya eksikliklerin giderilmesinde,  Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizlerde üstümüze düşen her türlü sorumluluğu almaya hazırız.

Fakat kurulu bir düzeni olan ve şehrin kültürüne mal olmuş bir yapıyı yok ederek yerine başka bir yapı kurmak, şehrin geçmişi ile geleceğinin bir biri ile olan bağını koparmaktır. Bu durumda şehre zarar vereceğinden, kabul edebileceğimiz bir durum değildir. “ diye konuştu.

MİTHATPAŞA LİSESİ NAKİL KARARINDAN VAZGEÇİLSİN

Tekin açıklamasını şöyle tamamladı: “ Mithat Paşa Lisesinin nakli öğrencilerin yeniden bir düzen kurmaları anlamı taşıyor ki; buda eğitim anlamında sorunların yaşanabileceği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır, öğrencilerin okula servisle gidecek olmaları ise ailelere yeni ekonomik yükler bindirecektir.  Hal böyleyken insanımızın bir kesimine sıkıntı doğurarak başka bir kesime kolaylık sağlamak, ne hukuk devleti kurallarına nede vicdanlara sığacak bir durum değildir.

 Valiliğimizin Mithat Paşa Lisesinin nakledilmesi ile ilgi almış olduğu kararı sağlıksız bir idari tutum olarak değerlendiriyor ve sayın valimizin bu kararı yeniden gözden geçirerek, kamuoyunun daha fazla tepkisini çekmeden  bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi için buradan çağrıda bulunuyoruz.”

    

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: MHP’den, Mithat, Paşa, Lisesi, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı