Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 11:28 Bu haber 2638 kez okundu
 
MHP’li Erhan Usta’dan Bakan Zeybekçi’ye REZERV uyarısı
Samsun Milletvekili ve Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erhan Usta, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin; “Türkiye’nin borçlarını ödeyecek rezervi var ! “sözlerine cevap verdi.
SİYASET Haberi
MHP’li Erhan Usta’dan Bakan Zeybekçi’ye REZERV uyarısı

 Ekonomi Bakanı Zeybekci , "Kurlarla oyun oynuyorlar, geçecek bunlar. Bugüne kadar kurla ilgili hep spekülasyon olduğunu söyledik. Türkiye'nin kısa vadeli hem özel sektör hem de devletin borçlarına baktığınız zaman bir yıl boyunca tüm borçlarını hiçbir şey olmasa ödeyecek kadar rezervi var. Ekonomi Bakanı olarak biz söylüyoruz bunu. Endişe edecek hiçbir şey yoktur." Demişti.

BORÇ 170 , REZERVLERİMİZ  111,9 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin rezervlerinin borcumuzun ancak   65,8'ini  karşıladığını belirten Erhan Usta, , “Sayın Bakan  2017 yılı Eylül ayı itibarıyla, Türkiye'nin kalan vadesi 1 yıldan az olan dış borç ödemesi 170 Milyar , rezervleri ise 111,9 Milyar ‘dır. Bu rezervler bu borcun 65,8'ini ancak karşılamaktadır. Rakamlara baktığımızda, sandığınız kadar rezervimizin olmadığı aşikârdır” dedi.

SÖYLEM ENDİŞE VERİCİDİR

Ekonomi Bakanının, "Endişe edilecek bir şey yok” sözüne de değinen Usta, “Söyleminiz, bu işten anlayanları bırakın teskin etmeyi, iyice endişelendirmektedir. Bu tarz söylemlerin faydasından çok zararı vardır. Tespitlerimizi doğru yapmalıyız. Güvenirliliğimizden ödün vermemeliyiz. "Büyümeyi tahmin bile edemeyecekler" söyleminizin de faydasından çok zararı vardır . Bir şeyi tahmin edememek belirsizlik kaynağıdır .

Tahmin edilebilir ve öngörülebilir olmak, ekonomik güvenin olmazsa olmazıdır.  Tahmin edilemeyen büyümeyle övünmeyi bırakıp, bir an önce büyüme rakamlarını herkes tarafından tahmin edilebilir hale getirmek için tedbirler almanızı öneririm” diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: MHP’li, Erhan, Usta’dan, Bakan, Zeybekçi’ye, REZERV, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı