Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 13:28 Bu haber 1544 kez okundu
 
MHP’li Erhan Usta mevsimlik işçilere de kadro istedi
Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda mevsimlik işçilerin sorunları ve talepleri üzerine konuştu.
SİYASET Haberi
MHP’li Erhan Usta mevsimlik işçilere de kadro istedi

Taşeron işçiler için düzenlemeler yapılırken, müjde bekleyen vatandaşlardan yoğun bir şekilde mesaj ve arama aldıklarını belirten Usta; “Bunlardan bir tanesi mevsimlik, sezonluk çalışan işçiler. Bu işçiler bilindiği üzere; Ormanda, Çay İşletmelerinde, Şeker Kurumunda, Millî Eğitimde, kamuda belli yerlerde var. Bunların en az çalışanının da yirmi, yirmi beş yıllık hizmeti var.

 

Zaten belli bir zamandan sonra yeni alım yapılmadı. En fazla altı ay çalıştıkları için işten çıkartıldıkları zaman içerisinde işsizlik sigortası ödeneğinden de faydalanamıyorlar. Yeni durumda çalışma sürelerinin, dokuz aya çıkartılması söz konusu. Ancak kadro konusunda mevsimlik işçilerin de taşeronlar kadar kadroyu hak ettiklerini düşünüyorum. Kadro verilmesinin, bu düzenlemenin içerisine alınmasının çok uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

 

NORMAL BİR İNSANIN 2 KATI KADAR BİR ÖMÜR GEREKİYOR

Mevsimlik işçilerin emeklilikle ilgili de problemleri olduğuna dikkat çeken Usta; “İşçi altı ay devlette çalışıyor ‘Kalan altı ayda da gitsin bir yerde çalışsın.’ diyemiyorsunuz. Özel sektör firması ‘Sen ne kadar süre çalışacaksın?’ diye soruyor. ‘En fazla altı ay çalışacağım.’ dendiğinde, o altı ay için kimse iş vermiyor. Dolayısıyla, normal bir insanın 2 katı kadar bir ömür gerekiyor bu insanların emekli olabilmesi için. Bu sıkıntıları Hükûmetin dikkate alması gerekir” diye konuştu.

MECLİS ARAŞTIRMASI ÖNERGESİ

Usta konunun daha detaylı incelenip, sonuçlanması için TBMM’de Meclis Araştırması Açılması için girişimlerde bulunduklarını da belirtti.

https://youtu.be/a7_V9aDNb-4

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: MHP’li, Erhan, Usta, mevsimlik, işçilere, de, kadro, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı