Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 22:19 Bu haber 2708 kez okundu
 
Milli Kenevir Çeşidi'nin Hasadı OMÜ’de Yapıldı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırmaları Enstitüsünün Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ile birlikte geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli ve milli kenevir çeşidi “narlı”nın hasadı, Ziraat Fakültesi uygulama alanında yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Milli Kenevir Çeşidi'nin Hasadı OMÜ’de Yapıldı

Samsun protokolünün yoğun katılım gösterdiği hasada; Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun milletvekilleri Fuat Köktaş ile Ahmet Demircan, Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar Ak, kamu kurum yetkilileri ve akademisyenler katıldı.

 

“Ülkemizdeki kenevirin geleceğini hasat edeceğiz”

Hasat öncesi konuşma yapan OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç,  “Çok yönlü kullanım için uygun bitkilerden biri olan kenevirin, katma değeri yüksek yeni kullanım alanlarına yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Kenevir tarımı ve kültürü ülkemizde çok eski olmasına rağmen hali hazırda tescilli ve sertifikalı bir çeşit yoktur. Bu nedenle ülkemize kenevir çeşidi kazandırmak için çalışmalara, 2013 yılından itibaren başladık. OMÜ olarak Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ile başlattığımız ve son üç yılı TÜBİTAK tarafından desteklenen projemiz kapsamında da narlı ve vezir adlarını verdiğimiz iki genotip ön plana çıktı.Adını Vezirköprü ilçesinden ve bu ilçenin köyünden alan, ilk yerli ve milli kenevir çeşitleri “narlı” ve “vezir” için  tohum üretme çalışmalarında da önemli yol aldık.” dedi.

 

Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar Ak da OMÜ ile yürütülen çalışmalar ve sonuçlarından bahsetti. 2023 yılında üretimin, tamamen tescilli ürünlerden yapılacağını belirten Dr. Kibar Ak, vezir adı verilen kenevir çeşidinin Bafra’da ekildiğini ifade ederek “İnşallah hem şehrimiz hem de bölgemiz bu kalkınma sürecinde kenevir alanında da bir atılım yapmış olur” diye konuştu.

 

“Keneviri ülkemizin geleceğine bir yatırım olarak görüyoruz”

Keneviri, ülkemizin geleceğine bir yatırım olarak gördüklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal “Kenevir alanındaki çalışmaları bu noktaya getiren akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum. Üniversite olarak bu alanda yapılan çalışmaların bundan sonraki kısmına bizim de katkı sağlamamız gerekiyor. Bu sebeple Kenevir Araştırmaları Enstitüsünü kurumsallaştırmayı ve bu alanda çalışan araştırmacılarımıza destek sunmayı planlıyoruz. Kenevirin ıslahı, geliştirilmesi ve farklı bölgelerde yayılması noktasında üzerimize düşeni Üniversite olarak yerine getireceğiz.” ” şeklinde konuştu.

 

 

“Her büyük faaliyetin küçük adımlarla başlar”

Her büyük faaliyetin küçük adımlarla başladığına dikkat çeken Samsun Valisi Zülkif Dağlı da şunları söyledi:  “Bizim azmimiz ve hedefimiz var ve bu hedefe ulaşmak için hep birlikte iş birliği ve koordinasyon içerisinde çalışıyoruz. İnşallah Samsun’un hem Türkiye’nin hem de dünyanın kenevir merkezi olması yolunda ilerleyeceğiz. Kenevirle ilgili kaynaklardan bilgi edindim ve kurumlarla bu konuda toplantılar yaptım. Burada başlayan güzel bir çalışma var. Bize düşen de bu çalışmayı hep birlikte daha ileriye götürmektir.  Vezirköprü ve Havza ilçelerimizde de bu alanda büyük bir potansiyel var. Ve bu alanda yatırım yapmak isteyen yurtiçinden ve yurtdışından yatırımcılarımız da ortaya çıkmaya başladı. Kenevir için Organize Sanayi Bölgemizde ise yer tahsisine de başladık.”

 

Konuşmaların ardından Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun milletvekilleri Fuat Köktaş ile Ahmet Demircan, Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve beraberindeki protokol, Türkiye’nin il yerli ve milli kenevir çeşidinin sembolik olarak ilk hasadını yaparak hatıra fotoğraf çektirdi. Daha sonra katılımcılar, Kenevir Araştırmaları Enstitüsünde incelemelerde bulundular.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Milli, Kenevir, Çeşidi'nin, Hasadı, OMÜ’de, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı