Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 16:28 Bu haber 4137 kez okundu
 
Mimarlar Odası Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne Açtığı Otopark Davasını Kazandı
Mimarlar Odası Samsun Şubesi ‘nin Samsun’da yaptırılan hizmet binasına ait otopark bedelini ödedikleri halde kendilerine otopark tahsis edilmemesi nedeniyle açtığı dava sonuçlandı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Mimarlar Odası Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne Açtığı Otopark Davasını Kazandı

 

 

 “Ya Binalara Otopark Gösterecek, Ya da Aldığı Paraları İade Edecek!”

 

Mimarlar Odası, Samsun Şube Binasının  Yapı ruhsatının düzenlenmesi esnasında parselinde karşılanamayan 16 araçlık otopark ihtiyacı nedeniyle  Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne otopark parası yatırmış, ancak kendilerine otopark tahsis edilmemişti.

 

Mimarlar Odası da  otopark bedelinin Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne  ödenmesine karşın tahsis edilmesi gereken otopark yeri gösterilmediği,  Mimarlar Odası’nın   otopark ihtiyacının en yakın otoparktan karşılanması istemiyle 29- 5- 2018 tarihinde  başvuru yapmış, ancak cevap alamamıştı.

 

Mimarlar Odası’nın  kendilerine yer tahsis edilmemesi nedeniyle,  Samsun 2. İdare Mahkemesi’ne  “ 16 araçlık otopark ihtiyacının karşılanması talebinin cevap verilmeyerek reddedilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı”  gerekçesiyle açtığı dava sonuçlandı.

 

Mahkeme Samsun Mimarlar Odası’nı haklı bularak, dava konusu işlemin iptaline karar verdi. Davalı Samsun Büyükşehir Belediyesi  kararı temyiz için   Samsun Bölge İdare Mahkemesi ikinci idari dava dairesine  başvurusu yaptı, ancak bu başvuru da mahkeme tarafından reddedildi.

 

 

BU DAVA SAMSUN VE TÜRKİYE’DE EMSAL OLACAK

 

Kararın kendilerine 24-02-2020 tarihinde tebliğ edildiğini belirterek Kararı değerlendiren Mimarlar odası Samsun Şube Başkanı İshak MEMİŞOĞLU , “ Mahkeme kararı açık ve net, Büyükşehir Belediyesi otoparkı parselinde karşılanamayan binalardan otopark ücretini, otopark yerlerini göstermek sureti ile tahsil edebilir.

 

Aksi uygulama  hukuka, şehircilik ve planlama ilkelerine uyarlı değildir. Bu dava geçmişte otopark parası ödemiş ve otoparkları gösterilmemiş tüm kentlileri yakından ilgilendirmektedir. Hak sahipleri haklarını talep etmelidirler.” Dedi.

 

ESKİ HAK SAHİPLERİ OTOPARK TALEP EDİN, YENİ HAK SAHİPLERİ OTOPARK PARALARINIZI TAKİBEDİN,

 

 

Eski hak sahiplerinin otoparklarını talep etmesi, yeni hak sahiplerinin de ödedikleri otopark bedellerini takip etmeleri çağrısında bulunan Memişoğlu, “ Aksi taktirde şehirlerimiz her geçen gün daha da yaşanılmaz bir hal alacaktır. Ödenen otopark paralarının yönetmeliklerin öngördüğü şekilde yerini bulabilmesi için kentlilik bilinci ve duyarlılığı gerekmektedir.

 

Eski hak sahipleri , otoparklarınızı talep edin, yeni hak sahibi olacaklar, ödediğiniz otopark bedellerinin peşini takip edin. Aksi taktirde gelecek nesillere daha da yaşanılmaz bir kent bırakacaksınız . Buna hiçbirimizin hakkı yok.” Diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mimarlar, Odası, Samsun, Büyükşehir, Belediyesi’ne, Açtığı, Otopark, Davasını, Kazandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı