Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 17:51 Bu haber 3185 kez okundu
 
Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nden, Atakum ve Büyükşehir Belediyelerine CİTYMALL AVM Tepkisi
Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum'da yapımı devam eden CİTYMALL AVM'nin ruhsat, inşaat ve yapımında hukuksuzluklar olduğunu yargı kararına rağmen yürütmenin durdurulmadığını söyledi.
- Haberi
Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nden, Atakum ve Büyükşehir Belediyelerine CİTYMALL AVM Tepkisi

 

OFİS VE İŞYERİ RUHSATI ALDILAR, AVM YAPTILAR

Konu ile ilgili olarak bugün Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nde bir basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, "Samsun ili, Atakum ilçesi, 8425 ada, 9 parsel sayılı üzerinde yapılmakta olan CİTYMALL Alışveriş Merkezi'nin Atakum Belediyesi tarafından verilen 20.07.2018 tarih ve 683 sayılı Yapı  Ruhsatının yüürütmesinin durdurulmasına Samsun 2.İdare Mahkemesinin 16.10.2019 tarih ve 2018/1275 Esas sayılı ilamıyla (EK: 1) karar verilmiştir. 20.07.2018 tarih ve 683 sayılı Yapı ruhsatı bir “Ofis ve İşyeri” Yapı Ruhsatıdır.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI UYGULANMIYOR

 Ancak yapılan bina bir “ALIŞVERİŞ MERKEZİ” olup, adı da CİTYMALL Alışveriş Merkezi'dir. “Ofis ve İşyeri” Yapı Ruhsatını verme yetki ve görevi alt belediye olan Atakum Belediyesine, “Alışveriş Merkezi” verme yetki ve görevi ise 26 Şubat 2016 tarihli ve 29636 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik gereğince Büyükşehir Belediyesine aittir.Anılan Yürütmeyi Durdurma kararında , kararın dayanağı 29.08.2019 tarihli bilirkişi raporuna atıfta bulunularak “... sonuç olarak; davaya konu parsel üzerinde bulunan yapıya verilen onaylı ruhsata esas Mimari projenin; içerik, amaç ve tasarım yönünden 26 Şubat 2016 tarihli ve 29636 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin ilgili maddelerini sağlaması sebebiyle bir “Alışveriş Merkezi” projesi olduğu, Ofis ve İşyeri projesi olmadığı" görüş ve kanaatlerine yer verildiği görülmektedir.” denilmektedir." dedi.

RUHSAT ALMADAN 1 YIL İNŞAAT YAPTILAR 

CİTYMALL Alışveriş Merkezi'nin  683 sayılı ruhsatın düzenlendiği 20.07.2018 tarihinden yaklaşık 1 yıl önce yapılmaya başlandığını ifade eden İshak Memişoğlu, " Yapılan binanın Alışveriş Merkezi  olduğu apaçık ortada olduğu gibi tanıtım bürosunda CİTYMALL ALIŞVERİŞ MERKEZİ yazdığı ve tanıtımları da bu şekilde yapıldığı halde, gerek dönemin Atakum Belediyesi, gerek seçim sonrası Atakum Belediyesi, gerek dönemin Büyükşehir Belediyesi, gerek ara gerekse seçim sonrası Büyükşehir Belediyesi , “Ofis ve İşyeri” yapı ruhsatıyla ALIŞVERİŞ MERKEZİ yapımına gözyummak suretiyle görevlerini kötüye kullanmışlardır. Nihai karar verilip kesinleştiğinde, hukuka ve  kamu yararına aykırılıklar içeren buradaki uygulamaların  sorumluları  hukuk önünde hesap vermelidirler.

MAHKEME KARARI TEBLİĞ EDİLDİ, BELEDİYELER UYGULAMIYOR

İdari Yargılama Usulü Kanununun 28.maddesi uyarınca anılan kararın idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren gecikmeksizin uygulanması zorunludur. Yürütmeyi Durdurma  kararı Atakum Belediyesine ve Büyükşehir Belediyesine tebliğ edildiği halde hala uygulanmamaktadır. Hatta, CİTYMALL ALIŞVERİŞ MERKEZİ”nin , yapı kullanma izni de alınmadığı halde açılış reklamları yapılmaktadır. Açıkça suç işlenmektedir.Bahsekonu alandaki değişikliği de içeren Atakum revizyon 1/5000lik nazım imar planı ve revizyon 1/1000lik uygulama imar planının iptali talebiyle açılan davalar Samsun 2.İdare Mahkemesi tarafından kısmen kabul , kısmen ret edilmiştir. Her iki karar da Samsun Bölge  İdare Mahkemesi 2.İdari Dava Dairesi'nde , konunun ivediliğine rağmen , öncelik de talep edildiği halde bekletilmektedir.

Tüm yargı süreçleri ve kararların uygulanması Odamız tarafından da hassasiyetle takip edilmektedir, sonuna kadar da edilecektir." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mimarlar, Odası, Samsun, Şubesi'nden,, Atakum, ve, Büyükşehir, Belediyelerine, CİTYMALL, AVM, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı