Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 18:30 Bu haber 5680 kez okundu
 
Mimarlar Odası Tepki Gösterdi, CİTY MALL AVM Protokolü Komisyonda Beklemeye Alındı
Kaçak olduğu mahkeme kararı ile tescillenen CİTY MALL AVM'ye Yapı Ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi verilmesi için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı protokol, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Hukuki Dayanağı olmadığı için tekratr görüşülmek üzere beklemeye alındı.
EKONOMİ Haberi
Mimarlar Odası Tepki Gösterdi, CİTY MALL AVM Protokolü Komisyonda Beklemeye Alındı


Samsun  kamuoyunda büyük tartışmalara yolaçan ve kaçak olarak mahkeme kararı ile durdurulan, ancak buna rağmen açılan ve faaliyete devam eden CİTY MALL AVM ile AVM'yi meşru hale getirmek için yapılan protokol Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyonunda yeniden görüşülmek üzere beklemeye alındı.


Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshakMemişoğlu, Samsun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kaçak CİTYMALL AVM yapısını, yasanın emredici hükmüne rağmen mühürlemediğini ve görevi kötüye kullandığını belirtmiş ve “ Bu inşaata hukuksuz olarak göz yumulmuştur. Bu konuda açılan dava neticesinde yapı ruhsatının yürütmesi durdurulmuştur.  Dolayısıyla baştan beri usulsüz olan inşaatın usulsüz olduğu tescillenmiştir. “ demişti.

Memişoğlu ayrıca, “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilirken, CİTYMALL AVM’nin Atakum’a ve Samsun İline ve Atakum İlçesine getireceği trafik yoğunluğu üzerinde hiç durulmadığını, bu kararın da hukuka, usul ve yasaya aykırı olup, iptali için yasal yollara gidileceğini,  bu kararı verenler hakkında idari ve savcılık şikayetleri yapılacağını bildirmişti.

 İshak Memişoğlu,Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kaçak CİTYMALL AVM’ye 07/01/2020 tarih, 125098277 kayıt numarası ile YAPI RUHSATI verildiğini bildirmiş,  CİTYMALL'ın Kamuya ait kaldırımlara tecavüz ettiğini,  Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik  hükümlerine noksan ve aykırı imalatları bulunduğunu,  -1.katın (eksi birinci katı)  tamamıyla kaçak olduğunu da söylemişti.

MİmarlarOdası Başkanı Memişoğlu son olarak da  CİTYMALL AVM için verilmiş bir YAPI KULLANMA İZNİ bulunmadığını ifade ederek, CITY MALL AVM’nin sahibinin, ruhsatsız olan İŞ MERKEZİ olarak inşaatı devam eden fakat AVM olan taşınmazına yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi alabilmek için Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile protokol yaptığını da ortaya çıkarmış ve protokol metnini kamuoyu ile paylaşmıştı.


  İşte Meclis gündemine alınan bu protokol bugün "HUKUKİ DAYANAĞI OLMADIĞI " gerekçesi ile  Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yeniden görüşülmek üzere  "BEKLEMEYE!" alındı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mimarlar, Odası, Tepki, Gösterdi,, CİTY, MALL, AVM, Protokolü, Komisyonda, Beklemeye, Alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı