Haber Detayı
02 Eylül 2016 - Cuma 18:01 Bu haber 2444 kez okundu
 
Mithatpaşa Lisesi taşınma Kararına Tepkiler durmuyor
CHP,ADD, CKD,ÇYDD , SED, EĞİTİM-SEN, EĞİTİM-İŞ , Mithatpaşa Lisesi Mezunları ve veliler Mithatpaşa Lisesi’nin taşınması ve yerine imam hatip lisesi açılması kararına tepkilerini bugün de sürdürdü.
- Haberi
Mithatpaşa Lisesi taşınma Kararına Tepkiler durmuyor

1928 yılında kurulan Mithat Paşa Anadolu Lisesi, FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan Feza Berk Koleji binasına taşındı. Lisenin yerine de "15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu" açıldı.

Mithatpaşa Lisesi  önünde bir araya gelen  grup karara tepkilerini dile getirerek bir basın açıklaması yaptılar. Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara’nın okuduğu açıklamada şu görüşlere yer verildi: “  Son birkaç yıl içinde köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip olan eğitim kurumları birbiri ardından ya tamamen kapatılarak, ya da taşınarak Mithat Paşa Anadolu Lisesi örneğinde olduğu gibi başka bir yere nakil edilerek yok edilmektedir.
      Bu karar alındıktan sonra Mithat Paşa Anadolu Lisesi velileri, öğrencileri haberdar edilmiyor. Hatta  okulun tahliyesinden velilerin bir kısmı ve okul aile birliği haberdar olduktan sonra bütün velilerin bilgilendirilmesi isteği okul idaresince geri çeviriyor. Okula yeni tabela asılmış velinin haberi yok. Biz soruyoruz bu aceleniz neden? Sizin de içinizde viçdanen rahatsızlık yaşamanız için bu gün buradayız. Bakanlığın bu kararından geri dönmesi için bugün buradayız.

OKULU BİR AN ÖNCE TAŞIMANIN GAYRETİ İÇİNDELER
      Bu okulun öğrencilerin, velilerinin söylediklerine, isteklerine ve başlattıkları imza kampanyalarına adeta kulaklarını tıkayan yetkililerin sessiz soluksuz okulu bir an önce taşımanın gayreti içinde olduklarını görüyoruz. Bu nakil olayı basit oldu- bittiye getirilecek durum değildir. Söz konusu olan bu okulu tercih eden öğrencilerin yaşayacağı mağduriyetleridir. Kaldı ki bu okulun dönüştürülmesi bir ihtiyaç olsaydı, O durumda TEOG yerleştirmesi ile lise 1. sınıfa öğrenci alınmamalıydı. İmam Hatip Ortaokulunun birinci sınıfına öğrenci alınarak, hiçbir öğrenci mağdur edilmemiş olurdu. Devletin vatandaşlarına eşit ve adil davranmasında gelenek budur. Bu durumu yetkililer bildikleri halde böyle bir kararda akıllara başka soruları da getirmektedir. Bu kararların arkasında başka vakıflar ve cemaatler mi var? Öğrenciler bile şunu sormaktadır. Hangi anket ve araştırmaya göre, hangi raporlara göre, Mithat Paşa Anadolu Lisesi gibi büyük bir okul geleneklerinden tarihi bağlarından koparılmaktadır.

  İşte öğrencilerin soruları; 
   -Mithat Paşa Anadolu Lisesi'ni tercih eden öğrencilerin birçoğunun maddi imkânsızlıktan dolayı, eve yakın olduğu gerekçesiyle bu okulu tercih ettiğini biliyor muydunuz?  
  -Okulu şehrin dışına taşırsanız bu öğrencilerin mağduriyetini nasıl gidereceksiniz? 
   - Okulun yerine okul yapmak ne kadar doğru bir karar?  
   - Okulum taşınırsa dershaneye ve eve nasıl gideceğim? 
     Burada amaç bütün okulları imam-hatipleştirmektir.Geleceğimiz olan gençlerimizin önü kapatılarak, bilimsel, laik eğitimi engellemektir.Düşünemeyen itaat eden  üretimden kopuk bir gençlik yetiştirmektir.Bilimsel eğitimi yok etmektir.
    Mithat Paşa Anadolu Lisesi olayında da 4+4+4  ile gerçekleştirmek istedikleri eğitim politikalarının sonuçlarını birebir bugün yaşayarak görüyoruz.Bu dindar ve kindar nesil yetiştirme eğitim politikalarından devam ettiğini görüyoruz.
      Mithat Paşa Anadolu Lisesinin olduğu yerde İmam Hatip Ortaokulu veya başka bir İmam Hatip için yeterli öğrenci olmadığını biliyoruz.Ancak  daha donanımlı bir Mithat Paşa Anadolu lisesine ihtiyaç her zaman için vardır. Bu gerçeği bilen MEM  bu karardan vaz geçmelidir. 
      Bu gün haftalık ders programları düzenlemesi ile bütün okullarda en az 5 saat din dersleri yapılmaktadır. Eskiden bu kadar ders saatleri fen ,matematik felsefe grubuna ayrılırken; öğrencilerimiz bütün dünya üniversitelerinde ve bilim alanında yüksek başarıları yakalıyordu.Şimdi ise eğitimde uluslararası başarı sıralamasında  PİSA da en alt sıralardayız.
      Bu okula dışarıdan topladığınız ve nakil yoluyla getirdiğiniz öğrencilerin büyük çoğunluğu ailesinden uzakta olacak. Hangi cemaat ya da tarikatların yurdunda kalacaklar.Bu cemaatlerin  tarikatların ve vakıfların kontrolündeki yurtlarda devletin başına yeni bir FETÖ benzeri yapılanmaya yol açacağınızı bir düşünün.Eğitim geleceği okumak ve de görmektir. Bakanlık yetkililerine soruyoruz Türkiye'de bu kadar çok  İmam ve din görevlisine ihtiyaç var mıdır?
     Biz öğrencilerimizin okullarında kalmaları için, tarihi Mithat Paşa Anadolu Lisesi olarak eğitim-öğretime devam edebilmesi için, bir an önce bu oldu-bittiye son verin diyoruz.
    Öğrencilerimizi okulundan, sınıfından,gelecek planlarından koparmayın. Dönüşü olmayan hatalar yaparak büyük  tarihi kültürel birikimi olan Mithat Paşa Anadolu Lisesini taşıyarak kayıp olmasına neden olmayın.Biz yetkilileri bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz”    
     

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mithatpaşa, Lisesi, taşınma, Kararına, Tepkiler, durmuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı