Haber Detayı
13 Temmuz 2016 - Çarşamba 14:54 Bu haber 2379 kez okundu
 
Mülteci Çocukları Ağırladı
Canik Belediye Başkanı Osman Genç Mülteci Çocukları Ağırladı
YAŞAM Haberi
Mülteci Çocukları Ağırladı

Mülteci Çocukları Ağırladı

 

Canik Belediye Başkanı Osman Genç Mülteci Çocukları Ağırladı

 

 

Genç,  ülkelerinde yaşanan savaşlar nedeniyle Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan Suriyeli, Iraklı ve Afgan misafirlerin bu ülkenin muhacir konumunda olduğunu belirterek, tıpkı Mekke'den hicret eden Peygamberimiz ve beraberindekilere kucak açan Habeşistan halkı gibi Türk halkına da Ensarlığın yakışacağını söyledi. İslam ve Türk medeniyetinin hoşgörüye dayandığına işaret eden Genç, "Tıpkı Balkanlardan, Rusya'dan, Bosna'dan ülkemize gelen soydaşlarımız ve din kardeşlerimiz gibi şimdi de kardeşlerimize kucak açmamız ülkemizin büyüklüğünü gösterir" dedi.

 

'SATRANÇ USTASI GİBİ'

Türkiye'nin artık bölgesinde ve dünyada önemli bir yere geldiğine ve bunu bilen iç ve dış düşmanların oyunlar oynadığına vurgu yapan Başkan Osman Genç, "Devletimiz artık kurala uyan değil, kural koyan bir ülke konumundadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dünyadaki gelişmelere karşı gerek söylemleriyle, açıklamalarıyla, gerekse girişimleriyle tıpkı bir satranç ustası gibi hamleler yapmaktadır. Şunu çok iyi biliyoruz ki, devletler aldıkları kararlarda her şeyi halka açıklamaz ve açıklamak zorunda değildir. Devletimizin başındaki Sayın Cumhurbaşkanımız da 'Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık' konusunda bölge ülkelerine, Avrupa Birliği'ne ve dünyaya karşı bir hamle yapmıştır. Vatandaşlarımız bunu çok iyi bilmeli ve alınan kararlarda devletimizin yanında olmalıdır" diye konuştu.

 

'TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL'

Binlerce kilometre uzaklıktaki ABD'nin, Irak veya Suriye'deki iç meselelere karıştığını, ancak ne devletin halkına Irak'a neden girdiğini açıkladığını ne de halkın devletine Irak'a neden girdiğini ve askerlerinin neden öldüğünü sorduğunu ifade eden Başkan Osman Genç, "Almanya, İtalya, Fransa, Rusya ve İngiltere de yüzyıllarca Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin içişlerine karıştı. Ancak hiç biri devlet politikaları konusunda halkına hesap vermedi. Bugün Türkiye komşularının sorunlarıyla ilgili aktif rol oynamaya başladıysa ve orada mazlum konumundaki din kardeşlerimize sahip çıkıyorsa bu Türkiye'nin yeniden tıpkı eskiden olduğu gibi hem dünya vizyonu hem de askeri anlamda güçlendiğini göstermektedir" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mülteci, Çocukları, Ağırladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı