Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 09:47 Bu haber 1648 kez okundu
 
Mülteciler Vatandaşlıktan da Öte !
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceği açıklamasının ardından gözler Suriyeli mültecilere dikildi.
YAŞAM Haberi
Mülteciler Vatandaşlıktan da Öte !

SURİYELİLER VE MÜLTECİLERİN İŞYERLERİ GÖRMEZDE GELİNİYOR

Muhalefet partileri ve vatandaşlar bu karara tepki gösterirken Samsun'da ve Türkiye'de Suriyeli ve diğer ülkelerden gelen mültecilere yasa ve yönetmeliklerin uygulanmaması nedeniyle sağlanan ayrıcalıklar tepki toplamaya başladı.
Özellikle Türkiye'de işyeri açan Türk vatandaşlarının yerine getirmesi gereken koşullar Suriyeli ve mültecilere uygulanmıyor ve kamu görevlileri ve yetkililer tarafından görmezden geliniyor.

Suriyeliler ve mülteciler vatandaşlık hakkı almadan önce çok özel yasal ve yönetmelikler dışında ayrıcalıklara sahip. Türk vatandaşı esnaf vergisini ve SGK primini, çalışanının SGK primini ödemek zorunda olduğu ve ödemediği zaman cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalırken Suriyeli ve mültecilerde böyle bir sorun yok. Devletten ve yetkililerden talep de yok!

SURİYELİ VE MÜLTECİ İŞYERLERİNDE  GIDA , VERGİ, RUHSAT DENETİMİ YOK !

Samsun'da da mülteciler tarafından açılan onlarca işyeri denetimsiz, ruhsatsız ve vergi kayıtsız çalışmaya devam ediyor. Bir tük vatandaşı işyeri açmak için onlarca bürokratik zorunluluğu tamamlayıp, karşılığında belirlenen paraları öderken, mültecilerde bu zorunluluk yok. Gıda üreten ve gıda ürünleri satan Türk vatandaşlarına ait işyerleri gerek Tarım il Müdürlüğü, gerek zabıta ekipleri, gerekse vergi dairesi elemanlarınca denetlenirken, mülteciler ve Suriyelilere ait işyerlerine  bu konuda ayrıcalık yapılarak görmezden geliniyor.

ÖNCE ADRES VERİP ŞİKAYET EDİN, 15 GÜN İÇİNDE DEĞERLENDİRELİM

Tarım il Müdürlüğü yetkilileri gıda üreten Suriyeli ve mültecilere ait işyerlerinin neden denetlenmediği sorusuna, "Önce adres verip şikayet edeceksiniz, sonra 15 gün içinde değerlendirmeye alacağız" derken, ruhsat ve sağlıklı gıda , fırın denetimi yapmakla görevli zabıta yetkilileri, de  sessizliklerini koruyorlar. 

Türk Vatandaşı fırın ve gıda üreten işyerlerine yaptıkları şafak baskınlarını gazete manşetlerine taşıyan belediye ekipleri, mülteci ve Suriyeli işyerlerini yok sayıyorlar. Son derece sağlıksız hijyenik olmayan koşullarda ve sağlık kontrol ve denetimleriyle, sağlık taramasından geçmesi, özel kıyafetler giyerek gıda üretmesi gereken imalathanelerde görüntü rezalet boyutunda. Türk vatandaşlarına bağlı işyerlerindeki denetimler rutin ve periyodik olarak yapılırken mülteci ve Suriyelilerle ilgilişikayetler bile 15 gün iöçinde " DEĞERLENDİRME " uygulamasına tabi.

VERGİ YOK, SGK, BAĞKUR PRİMİ YOK ,SAĞLIK HİZMETİ BEDAVA !
Bu işyerlerinin vergi ve meslek odası kayıtları bulunmazken ve türk vatandaşları meslek odaları aidatlarını zorunlu olarak öderken, mülteci ve Suriyeliler resmen olmadıkları için böyle bir ödeme yapmıyorlar.
Yani, Türkiye'de kazanıyor, Türk vatandaşına sağlanan her haktan yararlanıyorlar, ama kanunlar ve yönetmelikler çiğnenerek ya da görmezden gelinerek vergi, SGK , Bağ Kur Primi ödemiyor, ilkel sağlık koşullarında ekmek vb. üretimi yapıyor, denetimsiz gıda maddeleri satıyorlar.

ESNAF ODALARI ŞİKAYETÇİ

Prim ödemeyen Türk vatandaşı sağlık hizmeti kapsamı dışında tutulurken, Suriyeli ve  mültecilerde böyle bir sorun yok. kesintisiz ve parasız sağlık hizmeti emirlerine amade. Bu yetkililerin görmediği kayıtsız ve kaçak bazı işyerleri, bazı esnaf odalarının resmi şikayetlerine de yol açtı. Esnaflar bu durumdan ve haksız rekabetten oldukça şikayetçiler.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mülteciler, Vatandaşlıktan, da, Öte, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı