Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 17:26 Bu haber 849 kez okundu
 
Mustafa Demir’den Samsun İçin Küresel İklim Uyarısı
Samsun’da Samsun Üniversitesi'nin düzenlediği ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu'nun konuşmacı olarak yer aldığı Küresel İklim Değişikliği ve Samsun Konferansı düzenlendi.
YAŞAM Haberi
Mustafa Demir’den Samsun İçin Küresel İklim Uyarısı

‘Küresel İklim Değişikliği ve Samsun’ Konferansı, Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonu’nda yapıldı. Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Meteoroloji 10'uncu Bölge Müdürü Yücel Yüce, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldığı konferansta İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, Karadeniz’in en büyük metropol şehri Samsun’un küresel ısınmadaki konumuna ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

 

'SAMSUN, SU PROBLEMİ YAŞAYABİLİR...'

Samsun'un 2023 projeksiyonu başta olmak üzere orta ve uzun vadede karşılaşacağı iklimsel değişikliklere dikkat çeken  Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "Samsun, su potansiyeli bakımından şanslı olmasına rağmen küresel ısınma artışına bağlı olarak gelecekte su problemi ile karşı karşıya kalabilir" uyarısında bulundu ve bu yönde alınması gereken tedbirleri anlattı.

 

TERME VE SALIPAZARI'NDAKİ YAĞIŞLAR

 

 

Küresel İklim Değişikliği ve Samsun Konferansı’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Karadeniz'de en güzel coğrafyaya sahip şehrimiz son yıllarda iklim değişikliğinden olumsuz yönde etkilenmeye başladı" dedi

 

Konferansta bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, 'küresel ısınma ve iklim değişikliğinin dünyanın en önemli sorunları haline geldiğini belirtti. Demir, şunları söyledi:"Hepimiz için en önemli konu insan sağlığıdır. Sağlığın dışında da her şey boştur. Küresel ısınma ve iklim değişikliği,  insan sağlığından da önemli bir konu haline geldi. Çünkü toplumları topyekün tehlikeye götüren fiili durum söz konusudur.  Samsun, Karadeniz’in en özel coğrafyasıdır. Bu nedenle iklim değişikliğinin farkında değiliz ama çok etkileniyoruz. Bu sene Terme ve Salıpazarı ilçelerimizde yaşanan sel olaylarında bir gecede metrekareye 205 kilogram yağış düştü. Ondan kısa bir zaman önce de bölge, metrekareye 140 kilogram yağış aldı. Bu tamamen iklim değişikliğinin meydana getirdiği bir olaydır. Afet sonrası ortaya çıkan maddi zarar, selden önce almamız gereken tedbirlere harcanacak yatırımdan çok daha fazla oldu. Dünyada iklim değişikliğine sebebiyet veren her şeyi geri kazanmak için kat kat fazlasını harcayacağız. Muhtemelen de çok zorlanacağız. Konu bu kadar önemli ve hassas."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Mustafa, Demir’den, Samsun, İçin, Küresel, İklim, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı