Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 13:19 Bu haber 867 kez okundu
 
Nebiyan Doğa Festivaline Büyük İlgi
Samsun 19 Mayıs Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Nebiyan Doğa Festivali vatandaşların yoğun ilgisi karşılaşırken, birbirinden renkli etkinlikler de festivale damga vurdu.
TURİZM Haberi
Nebiyan Doğa Festivaline Büyük İlgi


Milli Mücadele'nin 100. yılı münasebetiyle 19 Mayıs Belediyesi tarafından düzenlenen ve 3 gün süren Nebiyan Doğa Festivali sona erdi. 

Festivalin son gününde binlerce vatandaş Nebiyan Dağı'na akın ederek, burada düzenlenen yarışmaların heyecanını yaşadılar. Düzenlenen yarışmalar nefes kesti. İnsanların en çok ilgi gösterdiği yarışma ise Tahtaralli oldu. 30 kişinin katıldığı yarışmada en büyük ilgiyi gördü. Tahtaralli'nin ardınan  motokros gösterisi yapıldı. 

 Nebiyan Dağı'nda  Karadeniz'in en büyük salıncağı kuruldu. 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, "Nebiyan'ın güzellikleri üzerinden önce 19 Mayıs'ı, daha sonra Samsun'un tanıtımını artırmak istiyoruz. Çok geç kalınmış bir festival ama ne zaman başlanırsa bir sonraki zamandan daha iyi ve daha erkendir diye düşünüyorum. İnşallah bundan sonraki yıllarda belki biraz daha öne çekerek hem Nebiyan fasulyemizi insanlara tam çıkmışken tanıtmak hem de Nebiyan'ın güzelliklerini sonbahar girişinde bütün Türkiye'den gelecek misafirlerimizi hem yarışmalarda hem değişik etkinliklerde göstermek istiyoruz. Hem yarışmacı hem katılımcı hem de izleyici olarak beklediğimizin üzerinde bir katılım oldu. İki günde yaklaşık 8-10 bine yakın vatandaşımız burada hem çadır kurdu hem geldi gitti. Bu ciddi bir rakamdır" dedi.

BİRBİRİNDEN İLGİNÇ YARIŞMALAR

Festivalde düzenledikleri yarışmaların büyük ilgi gördüğünü ifade eden Başkan Topaloğlu, "Güzel buzağı yarışması, Nebiyan fasulyesi tat yarışması yapıldı. Nebiyan'ın zirvesine yakın bir noktada Karadeniz'in en büyük salıncağını kurduk.  O salıncağı orada birakacağız. İnsanlarımız arabalarıyla oraya çıkıp bu keyfi tadabilecekler.  

Bisiklet parkurunu katılan arkadaşlar kendi elleriyle yaptılar. Ciddi anlamda zor bir parkur; hem taşlık, hem engebeli hem rampa. Herkes emeğini katmış. Tahtaralliciler oturdular üç ay kendileri arabalarını yaptılar, gönülden bu işe emeklerini sarf ettiler. Festivali geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.  Karşılığında alacakları hediye çok düşük ama kimsenin hediyeyi düşündüğü yok amaç burada yarışabilmek, bu havayı soluyabilmek" diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Nebiyan, Doğa, Festivaline, Büyük, İlgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı