Haber Detayı
06 Mart 2020 - Cuma 18:02 Bu haber 2140 kez okundu
 
Necattin Demirtaş Hakkında Savcılığa Suç Duyurusu
Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve 'tespit edilecek diğer ilgililer' hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.
ASAYİŞ Haberi
Necattin Demirtaş  Hakkında Savcılığa Suç Duyurusu


Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, inşaatı devam eden binada ruhsatsız olarak mağaza açan Evkur'a göz yumulduğu ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve sorumlular  hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu
 

Samsun'da Konak Sineması'nın bulunduğu yere yapılan bina inşaatı bitmeden  EVKUR mağazası açılış yapmış ve ticari faaliyetlere başlamıştı. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve belediye yetkilileri inşaatı bitmeyen ve ruhsat alınmadan ticari faaliyete başlayan bina ve işyeri ile ilgili olarak hiçbir işlem yapmadıkları gibi, kendilerine yapılan uyarıları da dikkate almayarak ilgili firmanın faaliyetlerine göz yummuşlardı.


 Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu da konu ile ilgili olarak gerek basın yayın organlarında, gerekse  ilgili makamlarla uyarılarda bulunmuş ve insanların sağlığını da tehlikeye düşüren binadaki ticari faaliyetlerin engellenmesini ve inşaatın mühürlenmesini istemişti.

 

Ancak İlkadım Belediyesi ısrarla kanunsuzluğa göz yumunca Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, sorumlular ve yetkililer hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Mimarlar Odası'nın Avukatı Fatih Akdeniz, Necattin Demirtaş ve Yetkililer ve tüm sorumlular hakkında TCK'nın imar kirliliği ile ilgili 184.  ve kamu görevlilerinin görevi kötüye kullanma suçlarını kapsayan 257. maddeleri uyarınca cezalandırılmalarını istedi.

 


CEPHESİ GAZİ MÜZESİ'NDEN 2 METRE ÖNDE

 

Mimarlar Odası'nın avukatı Fatih Akdeniz tarafından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda, Ulugazi Mahallesi'nde inşaatı devam eden binanın göz ile görülebilecek şekilde Gazi Caddesi cephesinin yanındaki işhanı ve Gazi Müzesi'nden 2 metre kadar önde yapıldığı, 2 metrelik çıkıntının yapı ruhsatına ve mevzuata aykırı olduğu belirtildi. Dilekçede, bu durumla ilgili  belediyenin tüm şikayetlere rağmen suskun kaldığı savunuldu.

 

İZİN BELGESİ  YOK

 

Suç duyurusunda ayrıca söz konusu yapının, İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre tamamlanmış bir yapı olmadığı, kısmi yapı kullanım izin belgesi verilebilecek bir durumda olmadığı da belirtildi.

 

OTOPARK  DÜKKAN OLDU

 

Söz konusu yapının proje notunda  b2, b3 ve b4 katlarının 'otopark' olarak gözüktüğü, buna rağmen söz konusu taşınmazın b1,b2, b3 ve b4 katlarının ticari olarak kullanıma açıldığı da vurgulandı. Bu durumda söz konusu taşınmaza kısmi yapı kullanım izin belgesi verilemeyeceği gibi, işyeri açma ruhsatı da verilemeyeceği belirtilerek, "İlgili İlkadım Belediyesi tarafından kısmi yapı kullanım izin belgesi ve işyeri açma ruhsatı verilip verilmediği tarafımızca bilinmemekle birlikte işyeri aktif olarak çalışmaktadır. 

 


 BU DURUMA İZİN VEREN VE GÖZ YUMAN  YETKİLİLER SUÇ İŞLİYOR

 

Dolayısıyla  kısmi yapı kullanım izin belgesi ve işyeri açma ruhsatı verilmişse ya da verilmediği halde işyeri gerekli belgeler ve izinler alınmadan açılmış ise her iki durumda da mevzuata aykırılık söz konusudur. Bodrum katlarına işyeri açılması dahi başlı başına usulsüz ve gayri yasaldır. Bu duruma izin veren, göz yuman ilgililer suç işlemektedir. Bu hususta ilgili belediye başkanlığına dilekçeler verilmiş olmasına rağmen gereği yapılmamakta ve imtina edilmektedir" denildi.

 


Bütün bu nedenlerden dolayı tespit edilecek ilgililer hakkında gerekli cezai kovuşturmanın yapılması için başvurma zorunluluğunun hasıl olduğunun ifade edildiği dilekçede, "Şüpheliler hakkında gerekli cezai kovuşturmanın yapılıp, kamu davası açılarak eylemlerine uyan suçlardan dolayı cezalandırılmalarını  talep ederiz." ifadesi yer aldı.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN SORUŞTURMA İZNİ GEREKİYOR 

 

Demirtaş ve sorumluların yargılanabilmesi için Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın suç duyurusunu işleme koyması ve   İçişleri Bakanlığı'nın da Savcılık talebi üzerine soruşturma izni vermesi gerekiyor.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Necattin, Demirtaş, , Hakkında, Savcılığa, Suç, Duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı