Haber Detayı
16 Eylül 2016 - Cuma 18:19 Bu haber 3382 kez okundu
 
“ Neden Bu Okullardaki Öğretmenleri Bir An Önce Ayırmak istiyorsunuz ?”
Prpoje Okulları Atama Yönetmeliği’nin değiştirilmesine tepki gösteren Eğitim iş Samsun Şube Başkanı Rüstem kara, Samsun Anadolu Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi’ndeki öğretmenlerin Yönetmeliğe tepki gösteren Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara,:
- Haberi
“ Neden Bu Okullardaki Öğretmenleri Bir An Önce Ayırmak istiyorsunuz ?”

 “Özellikle Anadolu Lisesi türünde, Samsun Anadolu Lisesi’nin Türkiye genelinde ve de dünyada tanınmışlığı mezunlarının okullarına sahip çıkışıyla ayrı bir yer tutmaktadır. Bu okulun mezunları okulun tamamını kendi maddi imkânlarıyla yeniden onarımı yaptırmıştır. Eğitime yüzde yüz destek projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından örnek gösterilmiş bir okuldur. Bu okulun ve diğer okulların öğretmenleri de bu okullara seçilerek gelmiştir. Belirli alanlarda başarıları ya da sınav sonucu bu okullara atamışlardır. Bu yönetmeliğin geçici maddesiyle öğretmen kadroların tamamına yakınını görev süreleri sona erdirilmiştir. Hiç bir kriter ve seçme yapılmadan bu okullara öğretmen atamaya uygun yönetmelik 1 Eylül 2016 da yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. “ dedi.

NEDEN BU OKULDAKİ ÖĞRETMENLERİ BİR AN ÖNCE AYIRMAK İSTİYORSUNUZ ?
    Bu yönetmeliğin keyfi kadrolaşmaya açık bir yönetmelik olduğunu belirten Kara “ . Bu okulların geleneklerini ve geçmiş ile kültürel bağlarını zayıflatacak hatta yok edecek bir uygulamadır. Eğitim bilimlerine ve bilimsel eğitim anlayışına uygun değildir. 
   Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ve Sayın Samsun Milli Eğitim Müdürümüze buradan soruyoruz: 
     Neden bu okuldaki öğretmenleri bir an önce okullarından ayırmak istiyorsunuz? 
    Bu okulların yönetmeliği yayımlandığı tarihten yedi iş günü sonra, okullar eğitim öğretim yılına başlayacağı biliyordunuz. Öğretmenlerimizin yıllık planlarını hazırladığı, zümrelerini yaptığı bir seminer döneminde bu yapılanları doğru buluyor musunuz?
     Kaldı ki yönetmeliğin uygulaması ile ilgili ortada bir kılavuz dahi yok. Ayrıca bu kadar öğretmeni görevden aldığınızda bu okulların seçilme nedeni olan öğretmen ve öğrenciyi de yok sayıyorsunuz. “  diye konuştu.

MİLLİ EĞİTİM YETKİLİLERİ AÇIKLAMA YAPMALI

19 Eylül 2016 Pazartesi günü ders programı verilen  öğretmenlerin derslerine gireceğini belirten Kara, “ Ancak birçok öğretmenimiz 9 Eylül Cuma günü okuldan buruk bir şekilde kitaplarını almış ve dolaplarını boşaltarak, ayrılmıştır. 
      Bu okullarda çalışan öğretmenlerimize yaşatılan bu belirsizliğin ortadan kaldırılması için; Sayın Milli Eğitim Bakanlığı yetkilerini ve Sayın Milli Eğitim Müdürlerimizi bir an önce açıklama yapmaya davet ediyorum.
     

        Bu arada biz öğretmenler olarak,  haklarımız saklı kalmak koşuluyla her okulda çalışmaya hazır olduğumuzu son olayda göstererek, tayin de istediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Eğitim-İş Sendikası olarak, bu yönetmeliğin uygulamasının ivedilikle durdurulması için dava açmış bulunuyoruz.   “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: “, Neden, Bu, Okullardaki, Öğretmenleri, Bir, An, Önce, Ayırmak, istiyorsunuz, ?”,
Yorumlar
Haber Yazılımı