Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 17:28 Bu haber 2638 kez okundu
 
Nuri Başar, Beştepe’de Kılınan Cuma Namazını Yazdı
Nuri Başar'ın Köşe Yazısı: Biraz Saygı!..
KÜLTÜR Haberi
Nuri Başar, Beştepe’de  Kılınan Cuma Namazını Yazdı

Kültümüzde “Kork korkmazdan, utan utanmazdan” diye bir söz var. İşte tam da buna uygun olayların hem de yetkililer tarafından yaşatıldığı acayip bir zamanda yaşıyoruz.

 

Devletimizi yöneten kadro Korona virüs salgını nedeniyle özellikle yaşlıların koruma altına alınmasını teminen kısmi karantina uygulaması başlattı. Bazı istisnalar haricinde vatandaşların büyük bir çoğunluğu buna uyuyor.

 

 

Aslında beş vakit namazını cemaatle kılmayı prensip haline getirenlerin bu karara uymakta zorlandıkları inkâr edilemez. Toplumun sağlığı için alınmış karara uymak dini bir vecibe olduğundan herkes bu karara zor da olsa uyum sağlamaya çalışıyor.  

 

 

Beş vakit namazını cemaatle kılma alışkanlığı kazanmış olan insanlar için hele de Cuma namazına gidememek son derece eziyet verici. Ancak devletimizin yetki verdirdiği makamların kararına uymanın ibadetten sayılması tek teselli kaynağı olarak kabul ediliyor.

 

 

Üstelik Diyanet İşleri Başkanı tarafından; alınan kararlara uyulmasının dini bir vecibe olduğu ve herkes tarafından riayet edilmesinin istenmesi bu kabule daha bir moral desteği veriyor.

 

 

Buruk yürekle evlerine kapanan Müslümanlar 27 Mart Cuma günü haberlerini izlerlerken Diyanet İşleri Başkanının Beştepe camisinde; Hanefi mezhebinin “Cuma namazı kılınması için aranan şartlar” a uygun olmayan bir biçimde” Cuma namazı kıldırdığını görüyorlar.

 

 

Düşünebiliyor musunuz? Devlet yapılanmasında dini alanda ülkenin en üst makamındaki kurumunun başında olan insan Müslümanların evlerine kapanmaları için fetva verirken verdiği fetvaya kendisi saygı duymuyor.

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve aldığı kararlara vatandaşın neden güvenmediğini bundan daha net bir şekilde anlatacak örnek olabilir mi? Kendi kararına ve fetvasına saygı duymayan bir kuruma toplum neden saygı duysun ve itibar etsin?

 

Sayın (!) Başkan irat buyurdukları hutbede “Vicdanları rahatlatmak için hiç olmazsa bir yerde Cuma namazı kılınmış olsun” gibi zaten tedirgin olanları daha da üzecek bir şeyler söylüyor!

 

 

Toplumu rahatlatmak için kılınan namaz her şeyden önce niyet olarak Allah (c.c.) rızasına uygun değildir. Çünkü namazda niyet sadece Allah rızasıdır.

 

 

Ne var ki, Yüce Allah’ın; “Allah ve resulü ile savaşmak” olarak nitelediği ve sevgili peygamberimizin “insanın kendi anası ile zina yapmaktan daha kötü” dediği faize dolaylı yollardan fetva veren bir kurum ve oranın başkanından ancak böyle bir şey beklenirdi.

 

 

Hani inancımızda “Utanmadıktan sonra istediğini yap” diye bir kavram var ya adamlar her halde bu kuralı uyguluyorlar.

 

 

Sıradan bir Müslüman olarak ben hem çok üzüldüm ve utandım.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Nuri, Başar,, Beştepe’de, , Kılınan, Cuma, Namazını, Yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı