Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 14:16 Bu haber 2170 kez okundu
 
Nuri Başar'ın Köşe Yazısı
Nuri Başar Yazdı: Şaka Gibi Bir Şey !
YAŞAM Haberi
Nuri Başar'ın Köşe Yazısı

Zamanla mizah üzerine şiirler yazılmış, olması mümkün olmayan şeyler olmuş gibi ele alınarak ironiler yapılmış.

 

“Manda yuva yapmış söğüt dalına / Yavrusunu sinek kapmış gördün mü?” ve  “Sinek tuttu kartalı salladı vurdu yere / yalan değil gerçektir, ben de gördüm tozunu” gibi akla aykırı benzetmelerle olaylara mizahi renklilik getirilmiş.

 

Aklımızla alay eden bu ironilere yenilerini eklemeye gerek kalmayacak bir zaman dilimini yaşıyoruz. Manda’nın söğüt dalına yuva yapması, yavrusunu Sinek kapması veya Sineğin Kartal’ı sallayıp yere vurması yaşanan gerçekler karşısında ironi olmaktan çıkmış bulunuyor.

 

Çin’de ortaya çıkan, insanın çıplak gözle göremeyeceği kadar küçücük ve Sinek ile mukayese edilemeyecek kadar mini minnacık bir bakterinin; kendilerini insanüstü gören, herkese tepeden bakan ve bütün dünyayı idare etmek gibi bir garabet yaşayan zamane Firavunlarını panikatak yapması bugüne kadar yapılan ironilere taş çıkartacak niteliktedir.   

 

Virüs çıktı ininden, dünyaya korku saldı./ insanların feryadı bütün cihanı sardı dense, tam da yeridir     

                                                                                 

Batı medeniyetinin askeri gücünü, ilmini, teknolojisini bir anda yer ile yeksan ediverdi. Bütün dünya milletleri bir virüse teslim oldu. İşletmeler değil yollar bile bomboş, meydanlar eski dolu günlerine hasret.

 

Toplantılar iptal edildi, maçlar ertelendi, ülkeler arası seyahatler engellendi, millet sokağa çıkamaz, çarşı pazarda gezemez oldu. Daha ilerisi camiler sadece ezan okuma merkezi haline getirildi, Cuma namazlarının kılınmayacağına dair Diyanet İşleri Başkanı duyuru yaptı. 

 

Allah’ ı (c.c.) unutan, sanal güçlere tapan, güçlü olmayı haklılık sebebi olarak kabul eden, zayıfları ezen, daha ilerisi Allah’ın (c.c.) hükmü üzerine hüküm koyma cesareti gösterecek kadar azgınlaşan toplumlara Allah (c.c.) işte böyle son derece ibret verici bir ders veriyor.

 

İlmin kapısı olarak tarif edilen Hazreti Ali ye: Musibet imtihan mı, yoksa ceza mı diye sormuşlar. İbret alınıyorsa imtihan, alınmıyorsa cezadır demiş.

 

Azgınlığı nedeniyle Firavun’u suda helak eden, Nemrut’un sonunu bir topal sinek ile getiren, Ebrehe ve Fillerle donatılmış ordusunu Ebabil kuşları ile yerle bir eden Yüce Yaradan; şimdi tüm dünyayı küçücük bir virüs ile sallıyor.

 

Küçücük bir virüs ile mücadelede acze düşecek kadar zayıf, zavallı ve çaresiz olan insana: kibirlenmek, büyüklenmek, diğerlerine tepeden bakmak, Allah’ın (c.c.) hükmü üzerine hüküm koymak değil; sadece O’ na teslim olmak yakışır.

 

Bu felaket ders almamızsa vesile olmazsa acılar cezaya dönüşebilir. Çünkü Allah (c.c.) her şeyi yapmaya Kâdir’dir. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Nuri, Başar'ın, Köşe, Yazısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı