Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 18:27 Bu haber 479 kez okundu
 
NURİ BAŞAR YAZDI: BİTMEYEN SORUN AYASOFYA!
SİYASET Haberi
NURİ BAŞAR YAZDI: BİTMEYEN SORUN AYASOFYA!

 

Kendimi bildiğim ve siyasetle az çok ilgilenmeye başladığım zamandan beri Ayasofya Camisinin ibadete açılması, özellikle iktidarların otorite kaybı yaşadığı zamanlarda gündeme getirilir. Son zamanlarda gündemimizi yine aynı konu meşgul ediyor.

Kimileri söz konusu caminin kilise olarak yapılırken bile ibadet için inşa edildiğini ve İstanbul’un fethinde Fatih Sultan Mehmet Han tarafından parasının ödenerek camiye çevrildiğini ileri sürerek; ibadete açılmasının yapılış amacına ve vakfiyesine uygun olacağı noktasından hareketle eski (camii) haline döndürülmesini talep ediyorlar.

Hatta sosyal medyada “cami” olarak tescil edilmiş tapusu paylaşılmak sureti ile siyasi olarak alınan müzeye çevrilme kararının kaldırılması isteniliyor.

Bürokrasi ve resmi prosedürde yazılı olmayan bir kural vardır. Herhangi bir konuda alınmış kararı veya hukuki olarak tesis edilen uygulamayı kaldırma yetkisi en önce uygulamayı başlatan kuruma aittir.

 Eğer uygulamayı tesis eden kurum; toplumun menfaatleri aleyhine veya milli ve manevi değerlerle çelişkili olarak tesis edilen işlemi kaldırmak istemezse, işte o zaman iş adli mercilere götürülür.

Ayasofya’nın tarihine bakıldığında; İstanbul’un fethinde Fatih Sultan Mehmet tarafından parası ödenmek ve tapusu alınmak suretiyle ve de cami olarak kullanılmak üzere vakfedildiğini, 1934 yılına kadar camii olarak kullanıldığını görüyoruz. 1934 Yılında ise müze olarak kullanılmasına Bakanlar Kurulu karar veriyor.

Bu durumda kararın değiştirilmesi veya mevcut uygulamanın devamına karar verilmesi adli mercilerin değil Bakanlar Kurulunun yetki ve sorumluluğunda bulunaktadır. Zaten AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da açık ve net olarak bunu söylemektedir.

Siyasi otorite; Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasının devamından yana olduğunun toplum tarafından bilinmesi halinde, kamuoyu nezdinde itibar kaybına neden olacağı ve halkın isteği doğrultuda karar verilmesi halinde ise uluslar arası tepkilerden çekindiği için; yetkisinde olan meseleyi yargıya taşımak suretiyle topu taca atmıştır.

Kaldı ki, medya haberlerinde; dava ile ilgilendirilen Savcının konunun yargı ile alakasının olmadığına dair beyanda bulunduğu bildirilmektedir.  

Şimdi mesele, yıllarca siyasete malzeme yapılan Ayasofya; vakfiyesine uygun olarak ibadete açılarak milletin isteğine mi kulak verilsin, yoksa uluslar arası tepki ve talepler mi öncelensin noktasında kilitlenmiştir.

İşte tam da bu noktada yetki ve sorumluluk elinde olan siyasi otoritenin lider duruşuna ihtiyaç vardır. Bakalım halkın mı yoksa uluslar arası odakların mı yanında yer alınacak.

Bekleyip göreceğiz, ama nedense neticeyi hiç merak etkiyorum. 03.07.2020

Nuri BAŞAR

  

     

 

      

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: NURİ, BAŞAR, YAZDI:, BİTMEYEN, SORUN, AYASOFYA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı