Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 17:52 Bu haber 707 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: AYMAZLIK
- Haberi
Nuri Başar Yazdı: AYMAZLIK

 

 

Bütün ülke insanları ve özellikle Samsun halkı; aymazlığın, sahipsizliğin ve satılmışlığın acı faturasını ödüyor.

Ülkenin en verimli arazisi olan Çarşamba ovasına;insan sağlığına olumsuz etkisi nedeniyle diğer iller halkının tepkisi üzerineoralarda kabul edilmeyen Mobil Santral kurulmuştu. Şimdi aynı yere; yağlı tohum ve ağır sanayi artıkları ile çalıştırılacak ve her gün tonlarca kirli atık bırakacak olan Biokütle elektrik fabrikası kurulacak.

Öte yandan aynen Kaz Dağlarında ve Fatsa ormanlarında olduğu gibi çevrenin doğal dengesini ve tabii güzelliğini alt üst edecek, su kaynaklarını kirletecek ve keza sağlığımızı olumsuz etkileyecek Havza ve Kavak ormanlarında Siyanürle altın aramak için yabancı firmalara ruhsat verildiği haberleri var.

Bunların halk sağlığını olumsuz etkilediğini, bölgedeyaygın şekilde var olan kanser hastalığını daha da artıracağını aklı başında herkes biliyor ve itirazlar en üst seviyede seslendiriliyor.

Ne var ki; mülki amirler ve halk tarafından seçilmiş olan belediye başkanları ilimize ihanet niteliğindeki gelişmelere itiraz edecekleri yerde, yukarılardan aldıkları talimat nedeniyle muhtarları tehdit ederek itirazları bastırıyorlar.

Bu da yetmiyor yine siyasi otorite kullanılarak ilgili resmi kurumlardan bu fabrikanın atıkların insan sağlığı ve çevreye zararlı olmadığına dair raporlar temin ediliyor.

İktidarın bir sayın milletvekili Biokütle Elektrik Santralına yükselen itirazlar üzerine;tam bir AKP zihniyeti ile “Şimdi açalım, zararlı olduğu görülürse sonra kapatırız” buyurmuşlar.

Fabrika kapatılınca ne olacak? Fabrikanın kapatılması halinde ilgili firma ile yapılan protokol gereği yüklü bir tazminat ödenmesini gerekecek. VeMilyonDolarlar tazminat kendisine ihanet edilen bu zavallı halkın cebinden çıkacak.

Kısaca vatandaşın AKP ye olan güvenoyu kendisine; sağlık sorunu, çevre kiri ve para cezası olarak geri dönecek.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan Biokütle Santralın oylaması yapılırken; yörenin Belediye Başkanının elini kaldırış şekli, bu yanlışlığa kendi arzusu ile onay vermediğini göstermeye yetiyor.

Peki, günü kurtarmak için her türlü olumsuzluğa evet diyen ve birinci önceliğisermayeye hizmet olan AKP zihniyetini yaptıkları siyasi tercih ile kim iktidaragetirdi? Biz!

Mobil Santralın Samsun’akurulmasına öncülük edenleri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve şimdi Biokütle Santralın kurulması için gayret eden siyasileri kim seçti? El cevap: Biz seçtik.

Yaptığı üretim ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan ve işsizliğe olumlu katkısı olan Şeker ve Sigara Fabrikalarını satan, üretimi sekteye uğratanları kim destekledi? Yine biz!

Netice olarak Samsun’a; siyasetçisi, bürokratı ve kendi halkı olarak büyük bir aymazlık içinde bizler ihanet ediyor, sonra da meydanlarda kendi yanlışımıza itiraz ediyoruz.

Müslümanlar bu kadar aymaz olmamalı. 15. 11. 2019

Nuri BAŞAR

 

 

Peki, iktidarın vebali onlara destek verenlerden sorulmayacak mı?

Bu dünyanın bir de altının olduğunu kimse unutmasın!

Nuri BAŞAR

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, AYMAZLIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı