Haber Detayı
02 Aralık 2021 - Perşembe 12:14 Bu haber 248 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı : BÜYÜKLENMEK
SİYASET Haberi
Nuri Başar Yazdı : BÜYÜKLENMEK

Allah'ın (c.c.) iyi veya kötülük hususunda denemek için nimetlerini bolca verdiği ve toplumun ileri gelenlerinden yaptığı kulların, O'nun hükmüne  teslim olmakta öncü olmaları gerekirken, çoğunun şımarıp büyüklük tasladıkları, Allah' ın (c.c.) hükmünü tebliğle memur ettiği peygamberlere karşı çıktıkları ve inkârda öncülük yaptıkları görülür. Bunlardan azgınlığı daha ileri götürerek hiçliğini, acziyetini ve zavallılığını görmeden Nemrut, Fravun ve benzerleri gibi kendisini ilah ilan edenler bile olmuştur.

Allah (c.c.), Kur' 'an Kerim in bir çok yerinde; toplumda ileri gelen ve azgınlıkta öncülük yapanlar ile onlara uyanların kıyamet günü biribirlerini nasıl suçladıkları veya suçlayacaklarını bize haber veriyor. İbrahim suresi 2. Âyet; "Hepsi Allah'ın huzuruna çıkarılacaklar, zayıflar büyüklük taslayanlara; Biz size uymuştuk, şimdi siz Allah'ın azabından küçücük bir şeyi savabilirmisiniz? Ötekiler şöyle cevap verecekler. "Allah bizi  doğru yola iletmiş olsaydı biz de sizi iletirdik. Şimdi sızlansak da katlansak da farketmez. Bizim için artık sığınacak bir yer yok!" diyecekler. Kur-an da bu iki gurup arasında olacak benzer tartışmalara daha başka yerlerde de yer veriliyor. Hatta zayıfların ileri gelenler için : "Allah' ım bunların cezasını iki kat ver, bizi bunlar azdırdı" diyecekleri bildiriliyor. İşin en garip yanı kendilerini büyük sananların hemen hepsinin dünya hayatlarının da hüsranla son bulmuş olmasıdır.

Allah (c.c.); bu ve benzeri şeyleri bizlere laf olsun diye değil, o gün gelmeden bize ders olsun ve büyüklenme, kibirlenme gibi insanı insanlıktan çıkarıp şeytanlaştıran nefsani his ve duygulara yenik düşmeyelim  diye bildiriyor. Büyüklenen ve her ne sebeple olursa  olsun onların sapkınlıklarına uyanlara ahirette nelerin beklediğini bilmemiz isteniyor.

Allah'ın (c.c.) bizi nimetleri ile büyüklenerek sapıtan veya kendini  büyük zanneden zavallılara itaat edenlerden olmaktan koruması, bizleri sevdiği hasletlerle donatması ve rızasına ulaştırması dua ve dileklerimle. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı, :, BÜYÜKLENMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');