Haber Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 14:23 Bu haber 334 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: Davasız Müslüman(!)
İşte Nuri Başar'ın Karadeniz Hayat'a yazdığı yazısı
YAŞAM Haberi
Nuri Başar Yazdı: Davasız Müslüman(!)

Hani meşhur hikayedir. Papaz kilisede vaaz ederken, kiliseye nereden ve nasıl girdiği bilinmeyen bir karga yukarıdan beri papazın boynunda asılı olan haça pisler. Papaz karganın yakalanmasını ister ama bir türlü yakalayamazlar. Birisi karganın uçup konduğu yere bir kap içinde şarap bırakır. Sarabı içen Karga sarhoş olur ve yakayı ele verir. Papaz eline aldığı kargaya: "Söylesene be aptal karga sen nesin der. Müslüman olsan şarap içmezsin, Hıristiyan olsan haça pislemezsin"

 

Algı operasyonları ile kafası karıştırılan günümüz Müslümanlarının psikolojik durumları bundan çok farklı değil. En başta ideal veya dâvâ diye bir şey kalmamış. Ne Müslüman gibi şuurlu, ne de Hıristiyan gibi sorumsuz bir hayat yaşıyoruz.

 

Dünya menfaati her şeyin üzerinde. Ben Müslümanım diyen yığınlar; Hak, hukuk, adalet, helal, haram, günah ve sevap gibi kavramları bir tarafa bırakmışlar. Lisanları  ile Müslüman olduklarını ileri sürerken ve ibadetlerini düzenli bir şekilde yaparken susuz develerin suya koştukları gibi; haramlara koşuyor ve bu hususta adeta biribirleri ile yarışıyorlar.

 

Müslüman dâvâsı olan ve dâvâsı ile denetlenendir. Bu dâvâ her hâlükarda İslâm ve İslâmi hükümlerin hakim olma mücadelesi olmalıdır. İslâm diye bir derdi/dâvâsı ve dâvâ diye bir ideali olmayan Müslüman tipi günümüzün en büyük sorunudur. Çünkü bu tip Müslümanlar İslâm'ı sağlıklı olarak bilmeyenler için; yaşantıları ile kötü örnek oluşturuyor ve dinimizin doğru anlaşılmasına engel oluyorlar.

 

Müslüman ama haram yer ve yalan söyler. Müslüman fakat kendilerini Hıristiyan Kulüp olarak tanimlayan, İslâm'a olan kin ve nefretlerini her fırsatta ortaya koyan AB taraftarı. Ve bunun gibi inancimızla taban taban zıt onlarca garabet!

 

En başta kendi nefsimi de eleştiri oklarının önüne koyarak; günümüz Müslümanının şuursuzluğu hususundaki düşüncelerimi merhum Şemsi Tebrizi'nin diliyle noktalamak istiyorum.

 

Yüzü Dost, özü Düşmandan Usandım.

Dili Mü'min, Kalbi Şeytandan Usandım.

Dostum, herkesin kahrı çekilir amma,

Ben davasız Müslümandan usandım.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, Davasız, Müslüman(!),
Yorumlar
Haber Yazılımı