Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 19:54 Bu haber 497 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA TEŞEKKÜR
Bilindiği gibi eskiden Cuma hutbeleri cami imamları tarafından hazırlanırdı. Son yıllarda bu hutbeler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanıyor ve Türkiye’deki tüm camilerde irat ediliyor.
- Haberi
Nuri Başar Yazdı: DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA TEŞEKKÜR

 

Geçtiğimiz Cuma (04. 10. 2019) hutbesinin konusu çevreye duyarlı olmaktı ve konu enine boyuna işlendi. Çevreye sahip çıkılmasının önemine işaret edildi. Çevremizi korumanın ve yeşile sahip çıkmanın önemi vurgulandı.

Hatta Samsunlu vatandaşlar İl Müftülüğü tarafından organize edilen Pazar günü yapılacak fidan dikme programına davet edildiler. Haberlerden bunun tüm ülke genelinde uygulandığını memnuniyetle öğrendim.

Belki vatandaşlarımız bunda takdiri gerektirecek ve bu kadar abartılacak ne var diyeceklerdir. Diyanetin bu hutbesini ve uygulamasını öne çıkaran husus çevreye verilen önemin ve gösterilen hassasiyetin zamanlaması olmuştur. 

Ürettiği oksijen itibariyle ülkemizin akciğerleri konumunda olan dağlarımızın:

   - Altın aramak için yabancı firmalara kiralandığı,

   - Siyanürle altın arayan bu yabancı firmaların canım ormanlık alanları çöle    çevirdikleri,    

    - Bölge derelerindeki akarsularının siyanürün etkisi ile rengini değiştirdiği,

    - İçme sularının ve insanların sağlık durumlarının bozulduğu,

     - Bölgede üretilen sebze, meyve ve benzeri gıda ürünlerinin kalitelerinin yenmeyecek kadar bozulduğu,

     - Buna yabancı ülke Sivil Toplum Kuruluşları bile isyan ederken benim din kardeşlerimin siyasi taassupla bu zulmü savundukları bir ortamda; Diyanetin bu hutbesi son derece önem arz ediyor.

Geçen gün bölgelerinde yapılan siyanürle altın arama çalışmalarının Fatsa ‘da nasıl bir tahribat yaptığını ve çevre insanının nasıl sıkıntı çektiklerini ibretle izledim.

Miktarı ne olursa olsun hiçbir maddi kazanç, insan sağlığı ve çevreden daha önemli olamaz. Benzeri altın arama çalışmalarının şimdi de Kavak ve Havza dağlarında yapılacağı ve Çarşamba ovasına NÜKLEER SANTRAL kurulacağı ileri sürülmektedir.

Hatta bazı Kaymakam ve Belediye Başkanlarının muhtarları toplayıp “Sakın bu işe müdahil olmayın” diye ikaz edildikleri haberi alınıyor.

Bu doğru ise bölgede yaşanmakta olan kanser vakaları en az ikiye katlanacak, Kaz dağları, Laz dağları derken toplum farkında olmadan yabancı altın arayıcı firmaların çıkarları uğruna ciğerleri kaybedecekler.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu haftaki Cuma Hutbesi zamanlama bakımından son derece önemli ve dikkate alınması gereken bir uyarıdır.

Dikkate alınmalı ve her türlü tehdide rağmen özellikle yöresel Sivil Toplum Kuruluşları tepkilerini ortaya koymalıdır. 09. 10. 2019

Nuri BAŞAR

        

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, DİYANET, İŞLERİ, BAŞKANLIĞINA, TEŞEKKÜR,
Yorumlar
Haber Yazılımı