Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 18:31 Bu haber 2012 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı : DÜNYANIN HİÇ BİR MAKAMI YALAN ve İFTİRAYA DEĞMEZ
SİYASET Haberi
Nuri Başar Yazdı : DÜNYANIN HİÇ BİR MAKAMI YALAN ve İFTİRAYA DEĞMEZ

 

İnsan; Allah’a (c.c.) hakkıyle kul olmak ve Hükümlerini herşeyin üstünde tutmak gibi kutsal bir amaç için yaratılmıştır. Sorumluluğu; emrolunduğu gibi dosdoğru olmaktır. Görevi ise; inancı, görüşü, duruşu, ırkı ve rengi ne olursa olsun O’nun kurallarını herkese tebliğ etmektir.

Bir Müslüman tebliğ görevini yerine getirirse; Allah’ ın izni ile hem bu düyada mutlu olur, hem de ahirette ebedi saadete kavuşur. Bu husus, Kur’an da beyan edildiği gibi en büyük başarıdır.

Dünya aleminde bir makam elde etmek insana her zaman itibar kazandırmaz. Hatta çoğu zaman itibar kaybına neden olur. Çünkü kişi zafer kazandığında ve kendisinin en güçlü olduğuna inandığında, hayatının en büyük yanlışını yapma gafletine düşebilir.

Allah’ın (c.c.) gücünü unutup, kerameti kendinden menkûl bilenler yaratılış amacı olan O’ nun kurallarını tebliğ etme yerine; Hükümlerini tersine çevirme gafletine düşerler. Böyle bir gaflet; sedece kendilerini değil, onlara destek verenleri ve her icraatlarını alkışlayan taraftar guruplarını da helake sürükler. Böyle olunca mücadele ederek elde edilen makamlar itibar kaybına neden olur.

Kulluğunu ve yaratılış amacını unutarak bir makam elde etmek veya koltuğunu kurtarmak için mücadele edenler, zaten niyette onur ve itibarlarını zedelemiş olurlar. Bu durum; kişilerin zaafları nedeniyle işgal edilen makamın itibarını da zedeler.

Bulunduğu makamı kurtarabilmek için kendisi gibi düşünmeyenleri veya kendisine destek vermeyenleri karalamak ve çamur at izi kalsın anlayışını iftira boyutuna taşımak, kulun düşebileceği en acınacak durumdur.

Kişinin bu duruma düşmesine dünyanın hiçbir makamı değmez. Çünkü dünya hayatı geçici, ahiret alemi nihayetsizdir. Sonsuz saadete karşı geçici mutluluğa razı olmak, aklı başında bir kişinin yapacağı tercih olamaz.

Makamların sorumlulukları vardır. Bu sorumluluk makamın statüdeki yeri ve konumuna göre çok ağır olabilir. İslâm âlimlerinin bazıları bu sorumlulukları üstlenmek istemedikleri için kabullenmekten kaçınmışlardır. İmam’ı – Azam devlet sorumluluğunu üstlenmekten korktuğu için kabul etmemiş ve ömrünün son zamanlarını hapiste geçirmiştir.

Onlar üstün ilimlerine rağmen sorumluluktan kaçarlarken; günümüz insanının bu sorumluluğun altına girmek için birbirlerini karalama gayretleri olsa olsa cehaletin ürünü olabilir.

Allah (c.c.) bu felakete düşmekten bütün Müslümanları korusun. 11. 03. 2019 

Nuri BAŞAR

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı, :, DÜNYANIN, HİÇ, BİR, MAKAMI, YALAN, ve, İFTİRAYA, DEĞMEZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı