Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 20:35 Bu haber 749 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: DÜŞÜN YAKAMIZDAN
Libya’ya asker gönderme tezkeresi TBMM de yapılan oylamada kabul edildi. Her siyasi parti kendi doğrusuna göre hareket ederek tavrını ve duruşunu ortaya koydu.
YAŞAM Haberi
Nuri Başar Yazdı: DÜŞÜN YAKAMIZDAN

 

Bunda hiç kimsenin karşı tarafı eleştirmeye hakkı olmamalı. Çünkü her siyasi kuruluşun doğrusu, diğerlerinden farklılık arz edebiliyor. Zaten böyle olmasa herkes aynı siyasi çatı altında birleşirdi ve ayrı görüşteki siyasi yapılanmaya gerek kalmazdı.

İnancımızın sınırlarını çizdiği işler dışında; neyin yapılması veya yapılmaması hususunda sağlıklı bir yol bulmak için her siyasi görüşteki kişilerin farklı görüşlerine müracaat edilmesi önem arz eder. Farklı görüşler kavga sebebi yerine zenginliğimiz olarak kabul edilmelidir.

Yapılan görüşmelerde; akla en uygun öneri siyasi rakiplerden gelse bile, onun benimsenmesi ve uygulanması en sağlıklı ve akıllı tercih olmalıdır.

İmam Gazali: “Fikir tartışması yapanlar yitiğini arayanlar gibi olmalıdır. Aradığı doğrunun karşı taraftan söylenmesi halinde bile itiraz edilmeden hemen kabul edilmelidir” der.  

Fikri gelişmeler; düşüncelerin özgürce ifade edildiği ve değişik stratejilerin her zaman ve ortamda ifade edilebildiği ortamlarda yaşanır. Karşı görüşün itham edildiği, hatta kınandığı, mahalle baskısı oluşturulduğu ortamlarda fikri gelişmeler asgari düzeyde ve güdük kalır.

Libya tezkeresinin Mecliste onaylandıktan birkaç gün sonra, hatırını sormak için daha önce Milli Görüş çizgisinde beraber siyaset yaptığımız ve şimdi AKP yanlısı olan bir arkadaşı aradım. Hal/hatırdan sonra telefonu kapatmak üzere iken, tezkerede Saadet Partisinin tercihini kastederek “Nihayet bize karşı olanlarla beraber oldunuz” dedi. 

Bizler; tek kişinin aklına teslim olan, onun her dediğine kutsayan ve inancımız ile taban tabana zıt sapkınlıkları meşrulaştıranları kınama hakkını kendimizde göremiyoruz. Defalarca kandırıldık, aldatıldık ve Suriye politikamız yanlıştı diyenleri kardeşlik sorumluluğu gereği yanlıştan dönmeleri için sadece ikaz ediyoruz.

Ama defalarca saflıklarını ve kandırılmışlıklarını itiraf eden bu kardeşlerimiz; yanlışlıklarına destek vermediğimiz her olay sonunda bize saldırmakla teselli bulmaya çalışıyorlar. Bunu yaparken bile “Bize karşı olanlar” diyerek toplumu kutuplaştırmaya ve yanlış üzerine yanlış yapmaya devam ediyorlar.

Halbu ki, daha önce beraber yürüdüğümüz çizgiyi terk eden onlar. Bizler yarım asırdır aynı çizgide yürüyoruz. Hem siyasette yönünüzü batıya çevirip hem de sizin yanlışlarınıza destek vermemizi beklemek hangi kafanın ürünü?

Bize; istişareden yoksun, tek kişinin kahramanlık beklentileri ile hareket eden ve her eylem neticesinde yanılgı mesajları veren bir siyasi harekete destek vermemiz için bir tek sebep gösterin.  

Bulamazsanız, hiç olmazsa bize saldırmaktan vazgeçin. 10. 01. 2020 

Nuri BAŞAR    

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, DÜŞÜN, YAKAMIZDAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı