Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 19:08 Bu haber 1318 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: Fasık Alim ve Cahil Sofular
Nuri Başar'ın Köşe Yazısı
- Haberi
Nuri Başar Yazdı: Fasık Alim ve Cahil Sofular

İslâm toplulukları ve Müslümanların her geçen gün dinin emirlerine itaatleri ve yasaklarından sakınmaları (Takva) hususundaki hassasiyetleri azalıyor.

Okuryazar sayısının artmış olması ve diplomalı gençlerin çoğalmasına rağmen, İslâmi hassasiyetlerin giderek azalması ve yok olma noktasına gerilemesi son derece düşündürücüdür.

Aslında lisans eğitim almış olan diplomalı genç sayısı çoğaldıkça dine ilginin de artması ve her geçen gün genç Müslümanlarla mescitlerin dolup taşması icap eder. Çünkü İslâm dini akla hitap eder ve akıllı insanı muhatap alır.

Eğitimli bir insan yaratılış amacını araştırır. Akli, nakli ve ilahi kaynaklardan; neden, ne için yaratıldığını tetkik eder, inceler ve yaratılış amacının dünyada başıboş bir hayat olmadığını anlar.    

Bu böyle olmadığına göre, o zaman maarif sistemimizin arızalı olup olmadığı ve sistemin milli/manevi değerlerimizle örtüşüp örtüşmediği sorgulanmalıdır.

Genç nesle verilen eğitim milli değerlerimize uygun olmayınca; tarih boyunca olduğu gibi; sapkın inançları yaymaya çalışan din düşmanlarına fırsat doğmuş olur ve toplumu dinden uzaklaştırmak isteyen sapkın akımlar taraftar bulurlar.

Günümüzde ortaya çıkan sapkın tarikatlar yanında, ateizm ve deizm gibi batıl inançların ortaya çıkması ve taraftar bulması; yeni nesle din adına yanlış bir şeylerin öğretilmesinden kaynaklanıyor olmalı.

Sahih Hadis kaynaklarından Ramuz el- Ehâdis’te, İbni Abbas’tan rivayet edilen bir Hadiste; Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.): “Dinin afeti üçtür. Fasık âlimler, Cahil ve zalim reisler, Cahil sofular” buyurmuşlar.

Bu Hadis adeta, İslâm tarihi boyunca Müslümanları tehdit eden iman ve inanç merkezli hastalıkların bir röntgeni niteliğindedir.

İslâm merkezli söylemlerle cahil toplumu arkasında felakete sürükleyen din adamı görünümlü Fasık âlimler, Allah’ın Hükmü üzerine hüküm koymak gibi bir garabete düşen zalim liderler ve onların İslâm dininin temel prensipleri ile taban tabana zıt söylemlerine ve eylemlerine itaat eden, yanlışlarını savunan cahil müntesipler günümüz dünyasının en büyük felaket unsurlarıdır! 

Devlet otoritesi bu felakete karşı tedbir almak yerine bir de destek verdiğine göre; sapkın inanç akımlarından kurtulmanın tek yolu herkesin önce kendisini ve sonra aile fertlerini İslâm dininin temel kaynaklarından faydalanarak geleceğe hazırlanmak olmalıdır.

Herkes böyle yapar ve dini değerlerini sağlam kaynaklardan öğrenirse; işte o zaman din adına insanları hidayetten saptırmak isteyen Fasık Din Adamlarının da, İslâm’ı istismar ederek toplumu peşinden sürükleyen cahil ve zalim reislerin de dünyevi hesapları boşa çıkarılmış olur ve toplum kurtuluşa erer.

Aksi halde sadece maarif sistemini sorgulamak bize bir şey kazandırmaz. Zaten müşteki olduğumuz maarif sisteminin kontrolü bizim elimizde değil. 

Ama en azından çocuklarımızı doğru bilgilendirme imkânımız bizim elimizde. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, Fasık, Alim, ve, Cahil, Sofular,
Yorumlar
Haber Yazılımı