Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 15:08 Bu haber 1002 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: Hak Batıl Mücadelesi
Nuri Başar'ın Köşe Yazısı
YAŞAM Haberi
Nuri Başar Yazdı: Hak Batıl Mücadelesi

Kızımın başörtüsü takılmış rezilin gözüne/Acırım tükrüğe vallahi tükürsem yüzüne (M. A. Ersoy)

 

Öğrencilere evde eğitim dönemi sorunlarla başladı. Buna acele edilmeden daha hazırlıklı olarak başlanması gerektiğini gösteren olaylar yaşandı.

 

Daha ilk gün, 27 Mayıs 1960 darbesi sonunda tüm milletin, hatta darbecilerin bile vicdanını sızlatan o zamanın Başbakanı Merhum Adnan Menderesin idam edilmesinin çizgi filme dramatize edilmesi herkesi son derece rahatsız etti.

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk’un son derece titiz çalıştık demesine rağmen, daha birinci günün sonunda özür babında “ben izlememiştim” demesi konuya yeterince dikkat edilmediğini gösterdi.

 

Bunun yanında çocuklarımızı geleceğe hazırlamak amacına yönelik programın işin ciddiyetine müdrik, ehliyetli ve sorumluluğun bilincinde olanlara havale edilmesi icap ederken; maalesef bunun dikkate alınmadığı ve Milli Eğitimin plân ve programında değişen bir şey olmadığı anlaşıldı.

 

Diğer tarafta ise ilk derste görev alan öğretmen hanımın başörtülü olması var. Menderes’in idam sahnesinden haz duyan bazı zavallılar, televizyonda ağızlarından salya akıtarak “Bunu özgürlük ve demokrasi olarak izah edemezsiniz” gibi hezeyanlarla başörtüsüne saldırdılar.

 

Siz sevseniz de, sevmeseniz de başörtüsü dinimizin emridir ve bu milletin bir gerçeğidir. Başörtülü bir hanımın oğlunu askere çağıracaksın, vergisini alacaksın, ihtiyaç olduğunda canını isteyeceksin ama nimetlerden faydalanma sadece senin hakkın öyle mi?  

 

Yapılan bunca hak ve özgürlük mücadelesi ve ödenen bunca bedeller sonunda bu çağ dışı fosilleşmiş zihniyetin sona erdiğini sanıyorduk ama huylu kötü huyundan vazgeçemiyor.

 

Herkes meseleye kendi dünya penceresinden baktığı için görmek istediği şeyi göremeyenler tepkilerini inanç ölçülerine göre ortaya koyuyorlar. Zaten hayat bu iki zıt kutubun varlıklarını sürdürme mücadelesidir.

 

Günümüzde yaşanan küresel musibetten kurtulmak için Çinliler bile Allah’ a (c.c.) el açarak, dua ederlerken, gerçeklere kör bakan bizdeki bazı zavallılar halen O’ nun kuralları ile savaşmayı bir marifet zannediyorlar.

 

28 Şubat sürecinde başörtülüleri “Türkiye’yi İran’a çevirmekle itham eden paşanın; İran’da kaptığı virüs sonucu yıkanmadan, her tarafları örtülü dört kişi tarafından mezara konmasından bile ibret almayanlara Merhum Akif’in sözünü hatırlatmak yeterli olacaktır.

 

Kendisini sol fikriyatın sözcüsü olarak gören zavallılar; söylemleri ile AKP nin ateşine odun taşıdıklarını göremeyecek kadar cahil değiller ise akıllarını kiraya vermişler demektir.

 

Hani derler ya “Düşmanım, rakibimsin hızımsın/ gündüz geceye muhtaç bana da sen lazımsın.”

 

Belli ki; bu mücadele kıyamete kadar devam edecektir. Temennimiz odur ki; çocuklarımızı geleceğe hazırlayacak olan eğitim programı daha ciddi olarak ele alınsın

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, Hak, Batıl, Mücadelesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı