Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 21:35 Bu haber 458 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı :OSMANLI NEDEN KAYBETTİ?
Ülkemizde dini hizmet için kurulan, sayılarını ancak istihbaratın bileceği bir çok tarikatlar, tasavvuf gurupları, cemaatler ve buna paralel olarak devlet otoritesinde tedrisat veren İmam Hatip Liseleri ile İlahiyat Fakülteleri var.
SİYASET Haberi
Nuri Başar Yazdı :OSMANLI NEDEN KAYBETTİ?

 

Bu zamana kadar bu kuruluşların sayıları belki hiç bu kadar çok olmadı. Hepsinde de İslâm dini, İslâm’ın özellik ve güzellikleri yani Kur’an ı Kerim anlatılıyor veya biz öyle biliyoruz.

Bu sayısal çoğunluğun tam tersine; İslâmi değerler hiç bu kadar yıpratılmadı. Milli şef döneminde devlet baskısı ile yasaklanan Kur’an ı Kerim öğrenimi; gizli yerlerde ve ahırlarda talim ettirilirken bile öğretilen Kur’an idi.

Şimdi her tarikat ve cemaatin ayrı bir din anlayışı var. Hepsi olaylara değişik bir pencereden, şeyhlerinin veya liderlerinin gözlüğünden bakıyorlar. Ortak özellikleri ise, tamamına yakını siyasette Avrupa Birliği taraftarı olmalarıdır.

Bunun sebebini bir türlü anlamamış ve mana verememiştim. Geçenlerde cep telefonuma İngiliz Dış İstihbarat Ajanı Jeff Warren’in 1956 yılında Amerika’da üst düzey bürokratlara verdiği seminerde yaptığı konuşmasının orijinali Türkçeye çevrilmiş metni gönderildi.

Jeff Warren’in konuşmasının konusu: Osmanlı Neden Kaybetti?

Sunumuna “Büyük savaşlar silahla kazanılmaz” diye başlıyor. Ve Türklerin Kur’an a olan üstün saygılarından,  anlamını bilmedikleri halde Kur’an’ ı dinlerken gözyaşı ile ağladıklarından, Kur’an Allah kelamı olduğu için ruhları ile dinlediklerinden, Osman Gazi’nin misafir olduğu odada Kur’an olduğunu görünce saygısından dolayı sabaha kadar uyumadığından ve Osmanlı devletini Kur’an aşkı üzerine kurduğundan uzunca bahsediyor.

Türklerin güçlerini Kur’an a olan saygılarından aldıklarını keşfedince bu gücü onlardan nasıl alırız diye uzun süre kafa yorduklarından anlatıyor. Kur’an ı tahrif edelim, değiştirelim gibi fikirler; dünyada yüz binlerce nüshası ve on binlerce hafız olduğu için bunun mümkün olamayacağı için kabul görmüyor. Ama bu gücü onlardan mutlaka almalıyız diyorlar.

İçlerinden birisi (iftira olabilir endişesi ile ismi mahfuz) “Madem biz Kur’an ı değiştiremiyoruz, öyle ise biz Kur’an a uyalım” diyor ve bu müthiş fikir kabul görüyor. Çünkü Kur’an a uyalım sözüne hiç kimse itiraz edemez deniliyor.

Bunun için öncelikle Müslüman Türklerin rol modeli Hz. Muhammed (s.a.v) ve buna itiraz edecek olan âlimlerin devre dışı bırakılması gerekiyor. Suriyeli Katolik bir Hıristiyan’a Kur’an tercümeleri hazırlatılıyor ve sahibi Ermeni olan bir matbaada bastırılıyor.

Jeff Warren sunumuna devamında; “Tercümeler çoğaldıkça tarikatlar ve cemaatler çoğaldı, tarikatlar çoğaldıkça; Hz. Muhammed’in yorumladığı Kur’an ı değil, herkes Kur’an dan anladığını savunmaya başladı. Sonunda gusül abdesti almayı bile bilmeyen ancak Kur’an a uyalım diye haykıran bir nesil yetişti.” Diyor ve konuşmasını “İslâm Birliğini işte böyle bozduk” diye bitiriyor.

Allah (c.c.) ve Resulüne (s.a.v) itaat edin, tasavvuf alanında veya siyasi sahada şeyhlerinizin veya siyasi liderlerinizin Allah’ın (c.c.) kuralları ile örtüşmeyen söylemlerine itibar etmeyin tavsiyesine; tasavvuf guruplarının gelen itiraz ettiklerini şimdi daha iyi anlıyorum.

Allah (c.c.) bizleri sapkın inanç sahibi efendi, şeyh ve liderlerin şerrinden korusun ve yönümüzü sevdiklerinin yönüne çevirsin. 21. O5. 2020

Nuri BAŞAR     

 

 

        

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı, :OSMANLI, NEDEN, KAYBETTİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı